Sobota 1. června 2024, svátek má Laura
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Průlom. Koalice se shodla na důchodové reformě

Česko

ODS, TOP 09 a VV dokázaly najít řešení, jak změnit penze, což se neodvážila žádná vláda od roku 1989

PRAHA Po více než dvaceti letech čekání se Česká republika dočká zásadní důchodové reformy. Podle informací LN z vedení všech tří vládních stran už se koalice dohodla na všech základních principech. Dolaďovat se teď budou detailní parametry. Politici se ještě budou pár dní veřejně tvářit, že vyjednávají, aby svým stoupencům předvedli, že do poslední chvíle hájí jejich zájmy a dokážou pro ně něco získat. S oficiálním zveřejněním se bude vyčkávat hlavně proto, aby se dal čas Věcem veřejným, které svým voličům slíbily v rámci reformy důchodů podporu rodin s dětmi a také to, že kvůli vyšší DPH nezdraží potraviny. Včera večer se důchody projednávaly na klíčové poradě ekonomických ministrů. Už předtím o ní vyjednávaly koaliční rady.

Reforma důchodů má zhruba pět základních principů, s nimiž už souhlasí všechny tři strany. Lidé pod čtyřicet let si budou muset přesměrovat část povinných odvodů sociálního pojištění na penzi na vlastní účet v soukromém komerčním nebo státem garantovaném fondu. Příští rok se začne na 3 procentech. Pak se bude platba na vlastní účet zvyšovat až na 5 procent. Lidé mezi 40 a 50 lety se pro přesměrování budou moci dobrovolně rozhodnout. Ten, kdo pracuje za průměrný plat, což je nyní 24 tisíc měsíčně, si ročně pošle na soukromý účet 8640 korun.

Přesměrováním na soukromé účty přijde stát o 25 až 30 miliard korun hned první rok, kdy reforma odstartuje. Výpadek se bude rok od roku zvyšovat, protože budou přibývat ti, kteří si povinné odvody přesměrovávají. Chybějící peníze se získají ze sjednocení DPH, nejspíš na 19 procentech. Sazba se ale ještě může mírně změnit. To znamená výrazný vzestup DPH hlavně u potravin, léků, vody a tepla. Z nich se dnes platí daň 10 procent. Základní sazba, které je uvalena na všechno ostatní zboží a služby naopak klesne z 20 na 19 procent. Tím stát vybere navíc zhruba 50 miliard korun. Zdražení potravin se dosud silně bránily VV, které chtěly v novém penzijním systému také výhody pro ty, kdo pracují a mají děti.

Dostanou za to slevy na dani nebo dokonce sociálním pojištění pro ty, kteří mají děti. S tímto řešením je strana spokojena „Pro nás je daňová a důchodová reforma jeden balík,“ říká lídr Věcí veřejných Vít Bárta.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Pro jeho stranu je velmi atraktivní sleva na sociálním pojištění, která by byla v Česku úplnou novinkou. Pro véčkaře, kteří rádi a často zdůrazňují, jak jsou pro progresivní daně, kdy bohatí platí větší procento svých příjmů než chudí, by to byla velká politická výhra.

Mohli by tvrdit, že zařídili, že vůbec poprvé bude sociální pojištění, na němž lidé zaplatí státu mnohem víc než na daních, progresivní. Zatím funguje jako čistá rovná daň, kdy člověk platí stejnou část příjmů, ať vydělává 10 nebo 70 tisíc měsíčně. Ve hře je i varianta, že by se i ze současných daňových slev na poplatníka staly slevy na sociálním pojištění.

Vzestup DPH se navíc chudším lidem bude kompenzovat zvýšením životního minima, z něhož se vypočítávají všechny sociální dávky. Současným důchodcům se dorovná vzestup DPH jednorázovým zvýšením penzí. Véčka tak můžou tvrdit, že ochránila sociálně slabé před zdražením jídla a léků a pomohla pracujícím rodinám s dětmi. Do důchodu? V roce 2035 zřejmě všichni až v 67 letech Dál se bude oddalovat odchod do penze. Tady se ještě ladí detaily, jednou z pravděpodobných variant je posun důchodového věku až k 67 letům v roce 2035 pro muže i ženy. Zároveň se prodlouží doba, kdy si člověk platí sociální pojištění, aby mohl získat nárok na důchod. Střední a mladší generace, kterých se reforma dotkne, tak budou muset pracovat podstatně déle než lidé, kteří odcházejí do penze dnes. Znovu se zpřísní i předčasné důchody.

Vláda zároveň dokončuje i „malou“ penzijní reformu. Ta je pro ty, kdo ještě pracují a je jim nad 50 let. Ti si nic povinně spořit nebudou, ale změní se jim současné státní důchody. Mírně se zvýší penze pro lidi s vyššími platy a naopak mírně poklesnou pro lidi s průměrnými příjmy. Při stanovení výšky penze bude hrát větší roli, kolik člověk vydělával. Malou reformu musí kabinet spustit do října, aby vyhověl nálezu Ústavního soudu, který označil současné velmi rovnostářské důchody za nespravedlivé a protiústavní.

Nynějších penzistů se velká ani malá reforma vůbec nedotknou. Nic se pro ně nezmění.

***

Privátní penze

Generace mladší 40 let si bude muset od roku 2012 posílat 3 procenta příjmu na vlastní účet v soukromém nebo státním garantovaném fondu. Od roku 2015 se má odvod zvýšit na 4 procenta a od roku 2018 na 5 procent příjmu.

Jednotná DPH 19 procent

Současná snížená sazba, která se platí za základní potraviny, léky, vodu, teplo, noviny, knihy a kulturu stoupne z 10 na 19 procent. Základní sazba placená za všechno ostatní zboží a služby klesne z 20 na 19 procent.

Vyšší sociální dávky pro chudé

Chudším lidem vláda vyrovná vzestup cen základních životních potřeb vyšším životním minimem, z něhož se počítají všechny sociální dávky.

Kompenzace pro seniory

Současným důchodcům se vzestup cen vyrovná jednorázovým zvýšením penzí.

Bonusy za děti

Ti, kdo mají děti, získají nové slevy ze sociálního pojištění nebo daní.

19

procent jednotná

DPH

Hlavní pilíře reformy penzí

Lidé mladší 40 let si budou povinně odvádět

3 procenta sociálního pojištění na soukromý

penzijní účet. Lidé mezi 40 a 50 lety to mohou

udělat dobrovolně.

DPH se sjednotí na 19 procentech

Ti, kdo mají děti, získají nové slevy

na sociálním pojištění nebo daních

Chudším lidem se bude vzestup cen

kompenzovat sociálními dávkami

Současným penzistům se bude růst cen

kompenzovat jednorázovým vzestupem

důchodů

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!