Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vládě věří jen pětina lidí, dvě třetiny znepokojuje politická situace

Koaliční partneři na tiskové konferenci po ukončení schůze Poslanecké sněmovny. Na fotografii zleva: Markéta Adamová Pekarová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL). Petr Fiala (ODS), Vít Rakušan (STAN) a Ivan Bartoš (Piráti). foto:  Petr Topič, MAFRA

Od konce ledna do první třetiny března letošního roku důvěřovalo vládě 20 % Čechů, prezidentovi 54 %.Téměř dvoutřetinová většina veřejnosti vyjádřila nespokojenost s politickou situací. Nejvyšší důvěře se těšili opět starostové s obecními zastupitelstvy. Šetření provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
  13:19

CVVM položilo v reprezentativním šetření v průběhu období od konce ledna do první třetiny března roku 2024 vybraným občanům otázku, zda důvěřují základním ústavním institucím.

Prezidentovi vyjadřovala důvěru mírně nadpoloviční většina (54 procent) občanů, vládě důvěřovala pětina české veřejnosti, Poslanecké sněmovně 20 procent a Senátu 32 procent.

V případě zastupitelstev i hejtmanů převažuje důvěra. Krajským zastupitelstvům důvěřuje 44 procent dotázaných, hejtmanům a pražskému primátorovi věří 45 procent veřejnosti.

Nejlepší výsledky získala obecní zastupitelstva, případně zastupitelstva městských částí, a starostové. Podíl důvěry v obecní zastupitelstva dosahoval 62 procent, ve starosty pak 66 procent.

V porovnání s předchozím šetřením z října a listopadu 2023 se hodnocení institucí výrazně neposunulo s výjimkou podílu nedůvěřujících v případě Senátu, který poklesl o čtyři procentní body. Zejména u vlády a Sněmovny tak hodnocení zůstává na zřetelně horší úrovni, než bylo před rokem.

Podle průzkumu důvěřují prezidentovi, vládě, Poslanecké sněmovně a Senátu, výrazně častěji voliči vládních stran. Voliči hnutí ANO, SPD a KSČM se k prezidentovi, vládě, Poslanecké sněmovně i Senátu staví výrazně kritičtěji.

Spokojenost se současnou politickou situací vyjadřovalo pouze 10 procent občanů. Nespokojenost pak dalo najevo 65 procent dotázaných, z nichž bylo 36 procent „spíše nespokojených“ a 29 procent „velmi nespokojených“. V porovnání s šetřením ze října a listopadu 2023 se snížil podíl nespokojených o 4 procentní body

Autor: