Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První bouřky udeřily na jihu Čech

Česko

  19:10
České Budějovice - Předpověď počasí se vyplnila, dnešní odpoledne je pro jižní Čechy a Vysočinu ve znamení bouřek. Ty jsou místy doprovázeny silným větrem a krupobitím. Stromy padají přes cesty, ničí chaty a auta.
Hasiči - ilustrační foto

Hasiči - ilustrační foto foto: ČTK

Jižní Čechy dnes odpoledne zasáhly bouřky, které místy provází vydatný déšť, silný vítr a krupobití. V Horní Plané na Českokrumlovsku napršelo za půl hodiny 40,4 milimetru srážek.Hasiči vyjíždějí po celém kraji hlavně k padlým stromům. "Voda se ještě neprojevila, ale prakticky po celém kraji s výjimkou Strakonicka odstraňují hasiči stromy spadlé přes cestu. Nikoho ale nezranily ani nezpůsobily větší škody," řekl dnes  operační důstojník jihočeských hasičů Jan Bárta.

"Prší po celém kraji, nyní jdou bouřky přes Táborsko směrem na jih a místy jsou dost intenzivní. Myslím, že budou trvat až do první poloviny dnešní noci," řekl  Jaroslav Hintermüller z českobudějovického hydrometeorologického ústavu. Na Strakonicku hasiči čerpali vodu ze zatopených sklepů a garáží. Více práce však měli s odstraňováním popadaným stromů a silných větví. Obdobná situace byla i na Písecku. Bouřka silně zasáhla například okolí Protivína, kde voda stékající z louky zalila část silnice I/20 poblíž města. Provoz na silnici komplikovaly i popadané větve. Řada řidičů před krupobitím zastavovala pod mosty a krytými čerpacími stanicemi.

Podobná  situace je i na Vysočině, bouře se silným větrem zde strhla desítky stromů a větví. Bouřivé počasí zasáhlo zejména Jihlavsko a Pelhřimovsko, částečně i Havlíčkobrodsko. Strom spadl na chatu, větve poničily auto. Hasiči je odstraňovali také z telefonního a elektrického vedení. Voda v několika obcích ucpala kanalizaci, někde vnikla do garáží a sklepů. Nikdo ale podle dostupných informací nebyl zraněn.
Autor:

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat