Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

První české léky na krizi

Česko

O způsobech boje s dopady finanční krize v neděli jednala vládní rada i opozice.

PRAHA Spory o to, zdali ekonomická krize postihne Česko, jsou již minulostí. Dohady nyní panují o tom, jak její dopady co nejvíce zmírnit.

Vůbec poprvé se včera k projednávání možných protikrizových receptů sešla desetičlenná Národní ekonomická rada vlády (NERV). Původně tříhodinové zasedání NERVu se nakonec protáhlo na šest hodin. Po jeho skončení premiér Mirek Topolánek uvedl, že nezávislí ekonomičtí experti a ekonomičtí ministři vlády projednávali zhruba 250 opatření zaměřující se na oblast finančních trhů, státní rozpočet, poptávkové a výdajové stimuly či strukturální reformy. Analýzy rady, na kterých budou jednotliví členové dále pracovat, budou podle Topolánka zvažovat varianty, kdy domácí ekonomika stále poroste, i varianty, kdy bude klesat. Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že základní snahou je vypracovat koncept, který zmírní dopady krize na zaměstnanost a ekonomický růst. K tomu by měla přispět například stimulace poptávky prostřednictvím urychlených odpisů, podpora mobility pracovní síly a usnadnění nástupu do zaměstnání absolventů škol nebo investice do vědy výzkumu a vzdělání.

Doporučení rady plánuje vláda předložit Poslanecké sněmovně zřejmě již na první únorové schůzi, společně s návrhem změny rozpočtu vyplývající z úprav makroekonomické předpovědi. O něm bude dnes jednat vláda.

Kalousek včera řekl, že vládě předloží tři scénáře možného vývoje, a tudíž tři varianty deficitu státního rozpočtu. Oproti původně schválenému státnímu rozpočtu na letošní rok, který počítá s růstem domácí ekonomiky ve výši 4,8 procenta s deficitem 38,1 miliardy korun, budou Kalouskovy nové propočty počítat s nižšími tempy růstu domácí ekonomiky, a to ve výši tří, dvou a jednoho procenta.

V případě růstu domácí ekonomiky by deficit státního rozpočtu vzrostl na zhruba 50 miliard korun. Takový výhled je ale podle Kalouska optimistický. „Doufám, že růst se bude pohybovat alespoň kolem dvou procent. Za této situace by se deficit pohyboval mírně nad 60 miliardami korun... V případě jednoprocentního růstu by pak deficit byl zhruba 75 miliard korun,“ řekl Kalousek. Podle nejnovější analýzy ministerstva financí by přitom růst domácí ekonomiky letos neměl přesáhnout 1,4 procenta. „Nikdo doopravdy neví, jaký bude letos skutečný růst,“ připustil Kalousek.

Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka kritizoval vládu, že úprava rozpočtu i protikrizová opatření vlády přicházejí pozdě. Sociální demokraté proto včera představili vlastní plán. Ten mimo jiné počítá s výplatou jednorázového třináctého platu pro důchodce nebo prodloužením podpory v nezaměstnanosti ze současných pěti na šest měsíců a jejím navýšením na 80 procent čistého měsíčního výdělku.

***

Jak také chtějí bojovat s krizí? Národní ekonomická rada vlády navrhuje: - investovat více do výzkumu, - zrychlit odpisy pro podnikatele, - podpořit zaměstnanost a mobilitu pracovní síly, - stimulovat domácí poptávku. Opozice chce: – vyplatit jednorázově důchodcům 13. plat, - zavedení 30% daně ze superhrubé mzdy lidem s měsíčními příjmy přes sto tisíc korun.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...