Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

První dirigentka po 72 letech

Česko

Česká filharmonie představila svou 114. sezonu, 2008/09. Orchestr v ní bude bez šéfdirigenta. Eliahu Inbal se totiž ujme tohoto postu až v následujícím období.

PRAHA Podobu abonentních i mimořádných koncertů 114. sezony České filharmonie do velké míry určila významná výročí skladatelů od Mendelssohna-Bartholdyho přes Händela, Haydna, Suchoně, Pucciniho po Martinů – čas posledního jubilanta ovšem přijde hlavně v sezoně následující. Zahájení se odehraje 5. 9. pod taktovkou Rakušana Manfreda Honecka, stálého hostujícího dirigenta, jehož působení si orchestr i posluchači chválí. S orchestrem uvede Mahlerovu Symfonii č. 2 „Vzkříšení“. I druhý koncert sezony bude mahlerovský: Jiří Bělohlávek nastuduje k 100. výročí světové premiéry, která se konala v holešovickém pavilonu, skladatelovu Sedmou symfonii.

S orchestrem vystoupí jeho bývalí šéfové Zdeněk Mácal a Gerd Albrecht. Svého budoucího šéfa pozvou filharmonikové ke dvěma dubnovým koncertům, povede je patrně i na příštím Pražském jaru. Mezi dvěma desítkami dirigentů, kteří se v nadcházející sezoně v Praze představí, dále budou známá jména jako Herbert Blomstedt, Peter Schreier, Jiří Kout, Pinchas Steinberg, Osmo Vänskä nebo Charles Mackerras. Ten provede v prosinci Tři fragmenty z Julietty Bohuslava Martinů. Půjde o světovou premiéru, neboť partitura skladatelem vlastnoručně vybraných a upravených fragmentů byla dlouho považována za ztracenou. Vokální part ztvární mezzosopranistka Magdalena Kožená a tenorista Steve Davislim.

Po La Scale dobyde Českou filharmonii Před filharmoniky se 5. a 6. března 2009 postaví první žena po dvaasedmdesáti letech a druhá v celé historii tohoto orchestru: po skladatelce Vítězslavě Kaprálové (1915–1940) bude orchestr řídit Marin Alsopová, šéfka Baltimorských symfoniků a první žena, která kdy dirigovala v La Scale.

Ze sólistů, s nimiž se mohou posluchači čtyř abonentních řad setkat, upozornil ředitel ČF Václav Riedlbach na silně zastoupenou pěveckou kategorii. Několik významných pianistů se představí jak s orchestrem, tak v samostatné sólové řadě. Samostatný cyklus je věnován sborům, tentokrát neprofesionálním, komorním orchestrům a souborům.

Filharmoniky čeká v příští sezoně důležitý zájezd do Německa, po dlouhé době vystoupí ve Švýcarsku, navštíví Španělsko, Francii, Koreu a Maďarsko.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!