Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ptačí chřipka zasáhla i chov cenných slepic, hledá se výjimka z utracení

Česko

  16:52
Na Třebíčsku se objevila další dvě ohniska ptačí chřipky v komerčních chovech slepic. Jedná se o dvě hospodářství chovatele Líheň Studenec. První se nachází ve Vanči, což je část obce Pyšel, a druhé v Častoticích v Zahrádce. Jde o čtvrté a páté ohnisko v komerčním chovu drůbeže v ČR od začátku roku.

ilustrační snímek foto: HZS KHK

V obou chovech se hrozba týká zhruba 70 tisíc kusů drůbeže, z toho 13 tisíc slepic se řadí mezi genetické rezervy. A právě kvůli nim se nyní hledá možnost výjimky z likvidace.

„Pokud nesou označení genetické rezervy, znamená to, že to jsou pro stát významná či vzácná plemena. U nich evropská legislativa umožňuje i v případě, že tam objeví ohnisko nákazy, vyjmutí z utrácení,“ potvrdil informaci mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

Určité zkušenosti s takovým případem už na SVS z minulosti mají. Výjimky využili před několika lety u plemene česká husa na jihu Čech.

„Umožnila se mimořádná vakcinace, hejno se sledovalo a průběžně testovalo,“ připomněl Majer. „A o to samé se teď chceme pokusit i ve Vanči,“ dodal.

Čeká se na potvrzení z laboratoře

Záležet však bude na výsledcích vzorků.

„Odeslali jsme je do Národní referenční laboratoře. Uvidíme, zda se tam nákaza potvrdí či ne. Pokud by se potvrdilo, že je ptačí chřipka v obou halách, tedy i v té, kde se nachází nosnice označené jako genetické rezervy, muselo by se utratit všechno,“ uvedl mluvčí SVS.

Naději na záchranu alespoň 13 tisíc nosnic dává i fakt, že k žádnému hromadnému úhynu ani na jednom z testovaných míst nedošlo. Výsledky by měly být známi v nejbližších hodinách.

Na obou hospodářstvích – tedy ve Vanči a Častoticích byla každopádně přijata předběžná opatření a s utrácením slepic se tam začne hned ve čtvrtek. Zatím bude s určitostí zlikvidováno 11 500 nosnic z druhé haly ve Vanči a v Častoticích přijdou o celý chov, který čítá kolem 45 000 slepic.

Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) zjištění ukazuje, že tuzemská opatření fungují. V chovech podle něj zatím nebyly zaznamenány úhyny drůbeže, ale nákaza byla u drůbeže zjištěna v rámci preventivního monitoringu.

„V návaznosti na změnu nákazové situace budou rozšířena ochranná pásma okolo chovů a v nich vyhlášená mimořádná veterinární opatření,“ dodal Majer.

Tuzemský postup při likvidaci chovů se zjištěnou nákazou je podle Státní veterinární správy obdobný jako v okolních zemích. Výjimkou je v Evropě pouze Francie, která ovšem přistoupila k rozsáhlé vakcinaci chovů.