Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Na Třebíčsku likvidují 50 tisíc kachen, zásah potrvá několik dnů

Česko

  12:37
Ve Valdíkově na Třebíčsku ve středu začali pracovníci s likvidací zhruba padesáti tisíc kachen ve velkochovu zasaženém vysoce patogenní ptačí chřipkou. Jejich utrácení začalo přibližně půl hodiny před polednem a podle předběžných odhadů potrvá až do pátku.

„Máme ustavenou veškerou techniku, kterou budeme potřebovat pro zásah. První pracovníci už vstoupili do haly a začali provádět odchyt kachen,“ prozradila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová krátce před 11. hodinou.

Kachny vážící okolo tří kilogramů skončí v kontejneru, kde je následně usmrtí oxid uhličitý. Uhynulou drůbež pak převeze technika do asanačního podniku Žichlínek. „Předpokládáme, že likvidace chovu bude probíhat i ve večerních a nočních hodinách,“ uvedla Musilová.

Ukončení zásahu se podle ní nedá přesně odhadnout. Hasiči předpokládají, že budou na farmě nejméně do pátku. Postup koordinuje pohotovostní středisko pro mimořádné situace z Brna. Hasičský záchranný sbor má na farmě zhruba tři desítky lidí.

Apatie, průjem a dechové potíže

Chovatel ve Valdíkově v neděli nahlásil náhlé masivní hynutí kachen ve dvou z osmi hal. Kachny v těchto halách měly příznaky typické pro ptačí chřipku, mezi něž patří apatie, průjem a dechové potíže. V pondělí potom veterináři na místě potvrdili vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1.

Kolem ohniska bylo vymezené tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech platí mimořádná veterinární opatření.

Na Třebíčsku se jedná o letošní třetí ohnisko nákazy v komerčních chovech v Česku. Každopádně ten ve Valdíkově je zatím největším na Vysočině. Na farmě v Rohozné na Jihlavsku veterináři s pomocí hasičů v listopadu 2021 vybili 5 000 kusů drůbeže, především husy.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Pronájem venkovních skladových prostor 538 m2
Pronájem venkovních skladových prostor 538 m2

Areál Šroubáren, Libčice nad Vltavou, okres Praha-západ
17 950 Kč/měsíc