Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Půda je napěchovaná fantazií

Česko

Nový film Jiřího Barty čerpá ze staré školy české animace. Svou nápaditostí spolehlivě válcuje hollywoodskou konkurenci.

Obchody přetékají překrásnými panenkami a „vytuněnými“ autíčky, ale ty nejlepší hračky pro děti jsou ty nejjednodušší. Kolika věcmi se může stát obyčejné poleno! Fantazii provokují i předměty, které dávno dosloužily svému původnímu účelu a povalují se odložené v koutě či šuplíku.

Špičkové, trojrozměrně animované filmy z produkce velkých amerických studií bývají až příliš často panenkami a autíčky: jsou propracované do posledního detailu, takže nenechávají příliš prostoru obrazotvornosti. Česká animace volila většinou přístup „méně je více“ a pomocí omezených vyjadřovacích prostředků dokázala předat i velmi komplexní poselství.

Busta s armádou brambor Jiří Barta tak v Zaniklém světě rukavic během čtvrthodinky odvyprávěl dějiny kinematografie jen s titulními „hrdiny“, ve své adaptaci Krysaře zase zdánlivě nahrubo tesanými loutkami čerpal z gotického řezbářství a kubismu. V celovečerní novince vytvořil epický velkofilm uvnitř samostatného světa s pomocí rekvizit, jaké najdeme pohozené pomalu na každé půdě.

Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? začíná idylicky. Ve starém kufru v podkroví se jako každé ráno probudí plyšový medvěd Mucha, loutkový rytíř Krasoň a skřítek Šubrt z modelíny. Jako každé ráno si hodí kostkou o to, kdo má ten den narozeniny, a dostane tak dort od panenky Pomněnky. Jako každé ráno pak vyrazí spolu s ostatními obyvateli půdy do běžného pracovního dne. Tohle ráno je však jiné: Pomněnky se zmocní krutý vládce Říše Zla s armádou ohavných přisluhovačů. Hračky musejí spojit všechny síly, aby ji zachránily.

Není to příběh s jednoduchým schématem, co diváka přiková k plátnu, nýbrž svět, kde se odehrává. Jiří Barta se spoluscenáristou Edgarem Dutkou jej zaplnili až marnotratným množstvím originálních postaviček, dílčích gagů a vtipných detailů. V obraze se neustále něco děje v několika plánech a jeden neví, kam se dívat dřív.

Obdiv vzbuzuje, jak Barta s Dutkou dokážou nazírat neživé předměty dětskou optikou: z vysavače se stane letadlo, Mucha spí v botě důchodce, zátka poslouží jako čepička. Krutovládcem je busta ve vynikajícím podání Jiřího Lábuse, jeho vojsko „hrají“ nahnilé brambory.

Film obsahuje komplikované „davové“ scény, napínavé akční sekvence jako z Indiana Jonese či vpravdě velkofilmové výjevy. To vše s věcmi, jež Barta vyhrabal po vetešnictvích či od přátel. Jsou zaprášené, osahané, „vysloužilé“ -a právě díky téhle jejich dotčenosti časem i rukama je Na půdě tak dojemně lidské. Primárně je určeno dětem, ale okouzlí i dospělé, do jejichž světa nezřídka přesahuje: třeba Lábusův vládce evidentně poukazuje na busty totalitních vládců.

Bartův a Dutkův film má dvě základní věci, které u sterilních zaoceánských „animáků“ málokdy najdeme. Nezaměnitelnou autorskou vizi - a duši.

***

HODNOCENÍ LN

****

Na půdě aneb Kdo má

dneska narozeniny?

ČR 2009

Scénář: Edgar Dutka, Jiří Barta

Režie: Jiří Barta

Kamera: Ivan Vít

Hudba: Michal Pavlíček

Mluví: Lucie Pernetová, Boris

Hybner, Ivan Trojan, Vladimír

Javorský, Bára Hrzánová, Jiří

Lábus a další

Distribuce v ČR: Cinemart

Premiéra: 5. 3. 2009

Autor: