Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Půjčil jsem si na volby, tvrdí Ransdorf. Nevěří tomu ani jeho vlastní právník

Česko

  8:00
PRAHA - Půjčka přátelům, nákup vily, nebo financování volební kampaně? Europoslanec Miroslav Ransdorf (KSČM) neustále mění důvody, proč se neúnosně zadlužil. Ransdorf dluží třem věřitelům celkem 17 milionů korun a jeho majetek nyní míří do exekuční dražby. Přitom není vůbec jasné, jak europoslanec s vysoce nadprůměrnými příjmy ke svému dluhu přišel. Podle své poslední verze si půjčil kvůli kampani do Evropského parlamentu. Tu však vyvrací i jeho vlastní právník.

Miloslav Ransdorf. foto: Lidové noviny

RANSDORF: ZA MÉ DLUHY MŮŽOU VOLBY

Lidovky.cz: Jaká je v současnosti situace ohledně exekuce, která byla na váš majetek uvalena?
Po zkušenostech které mám, zejména s televizí Nova, k tomu už žádné rozhovory neposkytuji.

Lidovky.cz: Jak jste se do této situace dostal?
To by bylo dlouhé povídání. V podstatě jsem zaplatil volby.

Lidovky.cz: Myslíte volby do Evropského parlamentu?
Ano. Tím do značné míry jsem si přivodil tenhle problém.

Lidovky.cz: Finanční podporu od KSČM nečekáte?
Nečekám.

Lidovky.cz: Místopředseda KSČM Jiří Dolejš pro Lidovky.cz uvedl, že vám s dluhy nepomůže. Necítíte se podvedený?
Co na to mám říct?

Miloslav Ransdorf

Lidovky.cz: Takže konkrétní plán, jak se z této situace dostanete, už máte?
Mám, ale nebudu vám ho říkat.

Lidovky.cz: Server Novinky.cz napsal, že jste si ty peníze půjčil na stavbu vily..
Prosím vás, co píšou Novinky, to je úplně jedno. Já jsem si zvykl, že novináři lžou.

Lidovky.cz: Takže to, co píší Novinky.cz, je lež?
Ano.

Lidovky.cz: Televize Nova uvedla...
Televize Nova to jsou arcilháři, o těch se bavit nebudu. Jsou sprostí a lžou.

Lidovky.cz: Váš advokát Havlín tvrdil, že jste půjčil přátelům. Je to tak?
Říkal jsem vám, ať se obrátíte na něj.

Nejprve půjčka na vilu, později peníze pro přátele a nakonec financování kampaně. Ani po deseti letech od půjčky není europoslanec Miroslav Ransdorf schopný věrohodně vysvětlit, na co vlastně peníze potřeboval.  Více čtěte ZDE.

Serveru Lidovky.cz ve středu řekl, že z nich financoval svou kampaň do Evropského parlamentu. "V podstatě jsem zaplatil volby," tvrdil Ransdorf.

Jenže europoslancovo vysvětlení popírá i jeho vlastní právník Roman Havlín. "Pan Ransdorf chtěl pomoci kolegovi, který ho požádal o deset tisíc eur. V  žádném případě nešlo o financování kampaně, protože ta probíhala v roce 2010 a tyto dluhy jsou výrazně starší," rozporoval Ransdorfovo tvrzení Havlín. 

KSČM mu kampaň platila, říká Dolejš

A příběh o tom, že si kampaň financoval sám Ransdorf, vyvrací i místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "KSČM samozřejmě kampaň pro evropské volby standardně financovala," řekl Dolejš serveru Lidovky.cz. "Pokud si pan Ransdorf zaplatil něco navíc, je to jeho věc," dodal. 

Do Evropského parlamentu byl Ransdorf zvolen už v roce 2004, o pět let později svůj mandát ve volbách obhájil. Na účet mu přitom každý měsíc přijde coby europoslanci základní plat ve výši 200 tisíc korun. Za 93 měsíců, které v Bruselu strávil, tak hrubým výpočtem vydělal 17,9 milionu korun. Jde sice o hrubý příjem, nekalkuluje však s vysokými náhradami, které europoslanci navíc pobírají. Není tak příliš jasné, jak se Ransdorf, jenž má výrazně nadprůměrné příjmy, mohl tolik zadlužit.

Jak se z deseti tisíc Euro staly milionové dluhy?

Podle Ransdorfova právního zástupce Havlína za jeho dluhy může částečně i europoslancova naivita. "Pan doktor je v určitých věcech naivní. Když na něj zatlačíte a on se domnívá, že by mohl působit neseriózně a vy budete bez morálních zábran, tak na něm vymůžete, aby vám podepsal směnku, úpis, uznání dluhu, cokoli," popsal serveru Lidovky.cz Havlín, jak podle něj Ransdorfovy dluhy vznikly. 

V tomto domě v Záběhlicích vlastní Miroslav Ransdorf byt.

Dům Miroslava Ransdorfa v pražské Libuši.

"Existuje případ, kdy kvůli půjčce na deset tisíc eur (asi 260 tisíc korun) je tady závazek v řádu milionů," pokračuje právník. "Máme svědky, kteří dosvědčí, že věřitel opakovaně řekl, že pan doktor si dluh odpracoval a že je neexistující," tvrdí Ransdorfův právní zástupce. "A tento věřitel přesto přišel za panem Ransdorfem s tím, že potřebuje formálně potvrdit existenci dluhu a (bývalý) právník pana doktora si nevšiml, že ten dluh už neexistuje. Na základě toho byl pan Ransdorf opakovaně odsouzen k platbě 183 procent ročně z původní částky," popisuje verzi obhajoby Havlín.

Autor: