Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Půlhodinové zdržení vlaku bude za 50 Kč. Ale ne vždy

Česko

PRAHA Přijeli jste pendolinem do Ostravy o půlhodinu později a ve vlaku jste se potili kvůli nefungující klimatizaci? Od 20. září můžete požadovat od Českých drah odškodné. Ve zmíněném případě by vám dopravce vyplatil 150 korun. Stovku za klimatizaci a další padesátikorunu za půlhodinové meškání.

České dráhy se totiž chtějí přiblížit evropskému standardu a ve svých rychlíkových spojích SuperCity, EuroCity a InterCity zavádí od zmíněného data odškodňování pasažérů. Jako první o novince informoval server iDNES.cz.

Nejsnáze získají odškodné cestující z pendolin, tedy souprav SuperCity. Těm stačí, aby se jejich spoj opozdil o půl hodiny, a už mají u dopravce 50 korun. Když se pendolino zdrží o dvě hodiny, mají jeho pasažéři nárok na sto korun.

Cestující nedostanou přímo peníze, ale poukázku v dané hodnotě. „Mají třicet dnů na to, aby si s touto poukázkou koupili jakoukoli jinou jízdenku. Ta poté bude o příslušnou částku levnější,“ vysvětluje mluvčí ČD Radka Pistoriusová. Pasažéři spojů EuroCity a InterCity nedostanou za půlhodinovou prodlevu nic. Odškodné ve výši sto korun jim náleží až při zpoždění o více než hodinu.

Cestující budou mít ale nárok na odškodné i kvůli ztrátě komfortu. Například při výpadku klimatizace dostanou poukázku na sto korun. Když budou mít místenku v pendolinu, které se porouchá a přijede místo něj náhradní rychlík, dopravce jim vyplatí celou cenu místenky.

Odškodňování v režii ČD bude mít ale řadu háčků. Dopravce cestujícím zaplatí odškodné jen tehdy, pokud zdržení vlaku sám způsobí. Cestující tak „ostrouhají“ v případech, kdy se vlak zpozdí kvůli stavbám na trati nebo když ho zbrzdí nehoda, povodeň či vichřice.

Odškodné navíc nebude pro každého. „Budou o něj moci žádat cestující s jízdenkami nad 300 Kč na osobu, cestující s Kilometrickou bankou s odpočtem nejméně 300 km na osobu, držitelé síťových jízdenek In-gold a In-gold Bussines,“ vysvětluje Petr Šťáhlavský z ČD.

Novinka ČD nijak nesouvisí s nařízením Evropského parlamentu, který zemím EU přikazuje odškodňovat cestující v mezinárodní a vnitrostátní železniční dopravě. U vnitrostátních spojů si Česko vymohlo pětiletý odklad. Pasažéry mezinárodních spojů už od prosince minulého roku odškodňuje. Do konce července přijaly dráhy už 436 žádostí o odškodné. Vyhověly 376 z nich a cestujícím rozdali poukázky za 240 tisíc korun.

***

POUKÁZKY OD DRAH

* Od 20. září chtějí ČD odškodňovat cestující spojů SuperCity (pendolina), InterCity a EuroCity. * U pendolin budou za zpoždění více než 30 minut vyplácet 50 Kč. Za zdržení více než 2 hodiny 100 Kč. * U ostatních rychlíků budou odškodné 100 korun vyplácet až při více než hodinovém zdržení. * České dráhy dají lidem poukázky v dané hodnotě jen tehdy, pokud zpoždění samy způsobí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!