Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Putin mění Soči. Kvůli hrám

Česko

Velkolepý projekt ruského premiéra - Subtropické Soči má za čtyři roky hostit zimní olympiádu

Soči se čile připravuje na zimní olympiádu v roce 2014. Ruský premiér Putin nechce nic nechat náhodě, a tak se staví ve třech směnách sedm dní v týdnu.

MOSKVA/PRAHA Bude to něco, co svět ještě neviděl, slibují ruští organizátoři. Historicky první zimní olympiáda, která se bude konat v roce 2014 v subtropickém ruském letovisku Soči, je v první řadě velkolepým projektem ruského premiéra Vladimira Putina.

Generální zkouška sjezdovek, na kterých by se v roce 2014 měli prohánět nejlepší lyžaři světa, se uskutečnila minulou neděli. Do areálu Krasnaja Poljana u Soči přijel premiér Putin i prezident Dmitrij Medveděv. Oba si vzali lyže, nechali se na svahu vyfotografovat pro tisk a rozdali desítky autogramů. Pak několikrát svorně projeli olympijskou sjezdovku, aniž by spolu tentokrát soutěžili. Sníh byl mokrý, terén obtížný, teplota na nule. Premiér i prezident ale vyvázli bez zranění a nechali se slyšet, že jsou s připraveností Soči na olympijské hry spokojeni.

„Čeká je ještě obrovská práce“ Ještě před ruskými politiky dorazili vloni v květnu do Soči na inspekci členové komise Mezinárodního olympijského výboru. I oni po dvou dnech prohlídek stavenišť prohlásili, že jsou spokojeni. Jedna z členek komise se nicméně po závěrečné tiskové konferenci neudržela a řekla: „Objem prací, který je čeká, je ještě mimořádný, obrovský, až kolosální.“ Prý ale věří, že v roce 2014 bude na místě dnešních pochmurně vyhlížejících staveb to, co je nakresleno ve velkolepých architektonických studiích.

Olympiáda v Soči je považována za „Putinovo dítě“. To on osobně odjel v létě roku 2007 do Guatemaly, aby tam orodoval za svou vlast a oblíbené Soči. Olympijský výbor byl oslněn Putinovými finančními sliby a váha jeho osobnosti rozhodla.

Tehdy ale ani Putin netušil, že svět zasáhne ekonomická krize. Stalo se. Tento velkolepý PR projekt, který má vylepšit image Ruska v zahraničí a dodat Rusům sebevědomí, bude ovšem financován za každou cenu. Nesmí ho ohrozit ani prázdná kasa, ani počasí, ani protesty místních lidí, kteří se nechtějí stěhovat z míst, kde prožili celý život a která teď musejí postoupit „ledovým palácům“. Kvůli výstavbě sportovišť a zázemí se bude muset stěhovat celkem asi tři a půl tisíce obyvatel Soči. Na jejich situaci se marně snaží upozorňovat opozice: když chtěli aktivisté hnutí Solidarita během tiskovky Mezinárodního olympijského výboru na ulici rozvinout transparenty, pozatýkala je policie. Návštěva ze zahraničí tak už neslyšela obvinění, která opozice vznáší na adresu Putina - prý je ochoten hry uspořádat, i kdyby nebylo ani na důchody.

Olympijské „řádění“ Olympijské hry v Soči budou zřejmě nejdražší v historii. Vybudovat celý areál od základů ve městě bez pořádných silnic i kanalizace něco stojí. Nemluvě o počasí. Soči, přezdívané jako černomořská riviéra, je subtropické město, populární především jako letní destinace. Zda bude v zimě roku 2014 dostatečně chladno a napadne sníh, to nemůže zaručit nikdo, ani Putin.

V rozpočtu už jsou zaneseny náklady na zasněžování obrovských ploch i na rozhánění dešťových mraků. Jenže to všechno se nelíbí ekologům, kteří hovoří o nenahraditelných škodách způsobených olympijským „řáděním“. Civilizací doposud nedotknutá příroda v oblasti Krasné Poljany u Soči ho prý nemusí přežít.

Ožádných námitkách se však nediskutuje. Moskva si pro jistotu zajistila přímo na místě politickou podporu, když ve volbách starosty města dopomohla k vítězství Anatoliji Pachomovi, který je členem Putinovy strany Jednotné Rusko. Ten si už prý s reptaly poradí - s pomocí policie i spřízněných sdělovacích prostředků.

I přívrženci olympiády mají svou pravdu. Městu Soči bezesporu investice prospějí a jeho věhlas jako turistického centra se roznese po celém světě. Dík olympiádě se navíc vylepší infrastruktura a přibude pracovních příležitostí. Až místní „přetrpí“ olympiádu, budou moci sami využívat novou infrastrukturu. I pro samotné hry je stavění objektů na „zelené louce“ výhodou. Vše bude ušité na míru. Sportovci budou bydlet hned vedle stadionů, tam se také najedí, odpočinou si i nakoupí. Vše v dosahu několika kroků. Objekty budou zářit novotou a budou vybaveny nejmodernější technikou.

Jenže podle některých ruských politiků tak nevhodné a z hlediska infrastruktury zaostalé město ještě nikdy v historii olympiádu nezískalo. Ví to i Putin. A tak vloni přitvrdil a popohnal své podřízené tak, že se na některých objektech pracuje ve třech směnách sedm dnů v týdnu a spotřebovává se denně i tisíc kubíků betonu. Prý bude většina prací završena s předstihem.

***

Ruský prezident Dmitrij Medveděv si spolu s premiérem Vladimirem Putinem zkontroloval na sněžném skútru stav budoucích olympijských sportovišť ve středisku Krasnaja Poljana

Projekt Hlavního olympijského stadionu Soči a jeho okolí má jednu velkou výhodu - na jedné straně moře se subtropickým klimatem a hned za zády krásné hory hlavního kavkazského hřebene. Bohatí Rusové si tu kupují sezonní byty, na prázdniny do své vily sem jezdí i premiér Putin. Vilu zde vlastnil i Josif Vissarionovič Stalin.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!