Úterý 4. června 2024, svátek má Dalibor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Putin v Íránu: pakt o neútočení

Česko

Ruský prezident přiznal Íránu právo užívat jaderné technologie a slíbil dostavbu elektrárny v Búšehru

TEHERÁN/PRAHA Ruský prezident Vladimir Putin dal při své včerejší návštěvě Íránu jasně najevo, že případný útok Spojených států na tuto zemi je pro Moskvu nepřijatelný. „Na použití síly v tomto regionu bychom neměli ani pomýšlet,“ vzkázal Putin do Washingtonu.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád po setkání s Putinem prohlásil, že obě země musí společně vzdorovat případným hrozbám. Putin pozval Ahmadínežáda do Moskvy, kde by měly vzájemné rozhovory pokračovat. Včera oba lídři jednali především o íránském jaderném programu, kvůli kterému západní země v čele s USA obviňují Teherán ze snahy vyrobit jadernou zbraň. Putin jasně řekl, že Írán má právo rozvíjet jadernou energetiku pro civilní účely, ale „musí dodržovat Dohodu o nešíření jaderných zbraní“.

Kromě toho Putin plánuje rozšíření ekonomické spolupráce s Íránem, a to i v oblasti kosmických programů. Šéf Kremlu také slíbil dostavbu atomové elektrárny v íránském Búšehru, proti které ostře protestují USA. Obávají se, že jaderné palivo zneužije Teherán k vojenským účelům. Rusko pod tlakem Západu stavbu pozastavilo. Nyní ale Putin svému íránskému protějšku přes nevoli západních zemí dostavbu reaktoru slíbil.

Kromě toho byla během Putinovy návštěvy podepsána dohoda o dodávkách ruských turboreaktivních motorů za 150 milionů dolarů pro vojenské stíhačky íránského vojenského letectva. Podle ruského serveru Irna Rusko také poskytuje Íránu technickou pomoc při vývoji nového íránského vojenského letounu, který má být těžko identifikovatelný jakýmikoliv radary.

Setkání Putina a Ahmadínežáda se uskutečnilo po summitu pěti kaspických států o rozdělení Kaspického moře. Účastníkům schůzky se podařilo podepsat závěrečnou deklaraci, ovšem jak si přesně mezi sebou „rozporcovat“ mořské dno se opět lídři Ázerbájdžánu, Turkmenistánu, Kazachstánu, Íránu a Ruska nedohodli.

Hlavním bodem deklarace je paragraf 15, podle něhož kaspické státy nesmějí poskytnout svá území nikomu, kdo by uskutečnil agresi vůči některému ze signatářů deklarace. „Je důležité, že hovoříme o nepřípustnosti poskytnutí svého vlastního území jiným zemím v případě agrese, nebo jakýchkoliv vojenských akcí vůči některé z kaspických zemí,“ prohlásil Putin.

Deklarace může mít velký význam v případě vojenského útoku USA proti Íránu. Američané by totiž nemohli vytvořit vojenské základny ani v Ázerbájdžánu, který koketuje s myšlenkou vstupu do NATO, ani v Turkmenistánu, o kterém se uvažuje jako o americkém spojenci v regionu.

***

„Je nepřípustné poskytnout území pro agresi vůči některé z kaspických zemí,“ řekl Vladimir Putin

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Jak hodnotíme obilné kaše GERBER Grain&Grow?
Jak hodnotíme obilné kaše GERBER Grain&Grow?

Výživné kaše GERBER Grain&Grow přináší to nejlepší ze světa obilovin. Potěší všechna malá bříška a především uspokojí potřeby děťátka v klíčovém...