Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pýchavku si prý lze splést i s ovcí

Česko

VSETÍN Netradičním úlovkem se může chlubit houbař Josef Trochta ze Vsetína. Při své pravidelné obchůzce po smrkových lesích v okolí Francovy Lhoty na Valašsku totiž našel jedenáct obřích pýchavek, které svým tvarem připomínají spíše kopací míč. Každá z nich vážila téměř dva kilogramy a v obvodu měřila osmdesát centimetrů.

Výjimečnost obřího nálezu na Valašsku potvrzují i mykologové. „Vatovec obrovský, jak se tato houba správně jmenuje, se sice na Valašsku vyskytuje, ale poměrně vzácně,“ řekl odborník na houby Josef Hrnčiřík. Podle něho roste pýchavka převážně v trávě, a člověk si ji tak může někdy splést i s ležící ovcí.

„Tak obrovské pýchavky jsem objevil poprvé v životě. Podobnou, sice ne tak velkou, jsem našel asi před patnácti lety, ale ta byla jen jedna,“ uvedl čtyřiapadesátiletý vášnivý houbař Trochta. Ze svého úlovku měl velkou radost, přesto houby neposbíral všechny. „Zhruba polovinu jsem tam nechal, aby se vysemenily. Šel jsem na místo ještě druhý den, abych je přikryl. Měl jsem obavu, aby houby někdo nerozkopal. Ale už tam nebyly,“ dodal Trochta. Domů si přinesl jen jednu menší pýchavku, ze které mu jeho žena Marie usmažila řízky. „Ostatní pýchavky pan Trochta rozdal svým přátelům a známým,“ poznamenala mluvčí radnice Eva Stejskalová.

Největší pýchavka, kterou mykologové zaevidovali, je z Liberce a vážila 21 kilogramů.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...