Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pyrotechnici likvidují tuny munice z války

Česko

ČESKÝ KRUMLOV Jedno z největších nalezišť nevybuchlé munice z druhé světové války, jaké bylo objeveno v Česku, likvidují od včerejška pyrotechnici v lesích poblíž česko-rakouské hranice na Českokrumlovsku. V zemi se může skrývat až několik tun nevybuchlých dělostřeleckých granátů. O významu tohoto nálezu svědčí fakt, že policie vyzvala média, aby do doby, než bude munice zcela zlikvidována, nezveřejňovala přesnou polohu naleziště. „Pyrotechnici pracují ve velmi nepřístupném lesním terénu plném vody, bahna a ledu, navíc za stálého sněžení. Pokud by se na místo ještě sjížděli zvědavci nebo takzvaní hledači pokladů, může to ohrozit lidské životy, včetně životů pyrotechniků,“ řekla LN mluvčí českokrumlovské policie Michaela Pavlíčková.

Pyrotechnici už z bahna vytáhli 700 granátů Nález munice nahlásil policii myslivec, který v lese objevil dělostřelecký granát. Přivolaní specialisté poté zjistili, že se jich na pěti stech metrech čtverečních nacházejí další stovky. „Pyrotechnici zatím vyzvedli 1,5 tuny munice,“ uvedla Pavlíčková. Granáty se odvážejí na bezpečné místo, kde budou příští týden zlikvidovány. „Zatím není jasné, nakolik je tato munice schopná výbuchu, také vzhledem k postupující korozi se ale jedná o velmi nebezpečný materiál,“ uvedla Pavlíčková.

Granáty mohly podle pyrotechniků do lesa navézt ke konci války vojáci, kteří měli v plánu tuto munici později odstřelit, ale už to nestihli. Podle všeho to bylo hned několik nákladních aut a pravděpodobně se jedná o součást výzbroje německé armády. Na místě pyrotechnici našli mimo jiné dělostřelecké granáty do protiletadlových děl typu FLAK. „Zatím jsme vyprostili takřka 700 granátů s ráží od 20 do 88 milimetrů,“ řekl LN policejní pyrotechnik Ladislav Zágiba.

Autor:

Prodej byt 2 + 1, 64m2, Benátky nad Jizerou, Benátky nad Jizerou I
Prodej byt 2 + 1, 64m2, Benátky nad Jizerou, Benátky nad Jizerou I

Dr. Nováka, Benátky nad Jizerou - Benátky nad Jizerou I, okres Mladá Boleslav
3 990 000 Kč