Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pyrotechnici objevili tuny nevybuchlé munice. 'Vyvrhlo' ji ledové bláto

Česko

  15:10aktualizováno  19:00
ČESKÝ KRUMLOV - Pyrotechnici našli v jižních Čechách na Českokrumlovsku rekordní 1,5 tuny nevybuchlé munice z druhé světové války. Bezpečnost obyvatel by neměla být ohrožena, protože naleziště je dostatečně daleko od obydlí. Přesné označení místa je ale tajné.

Jedna z nalezených beden s municí foto: Policie ČR

Upozornila na to Česká televize. Nevybuchlá munice měla být léta dobře ukrytá v lesích na Českokrumlovsku. "Začalo to o víkendu nálezem munice v lese, poté tam pyrotechnici začali nalézat další a další v různých lokalitách," řekla serveru Lidovky.cz tisková mluvčí krajské policie Michaela Pavlíčková. První nález ohlásil místní myslivec.

"Jedná se o protiletadlovou munici Flak z druhé světové války ráže 20 mm až 88 mm německé a maďarské výroby," dodala mluvčí. Na konci druhé světové války ji tam údajně odvezli vojáci v několika plných nákladních autech a naházeli je do místních bažin.

Policisté odnášejíé bednu s municí

"V současné době je vyzvednuto 1,5 tuny munice, další se hledá," dodala Pavlíčková s tím, že nikdo nyní nedokáže odhadnout, kolik zbraní se ještě najde. Odhaduje se, že pod zemí můžou být ještě další dvě tuny. Podle odborníků se jedná o největší podobný nález v Jihočeském kraji za posledních deset let.

Po pás v ledovém bahně
"Policejní pyrotechnik a experti Armády ČR, kteří se na vyzvedávání munice podílejí pracují ve velmi extrémních podmínkách – po pás v bahně a ve vodě, každý kus musí nejprve jednotlivě najít pomocí hledačky a poté z bláta a vody vylovit. Při tom hustě sněží a okolní teplota je asi mínus šest stupňů, takže si v některých místech musí nejdřív rozbít led, aby se k munici vůbec dostali," popsala extrémní podmínky, v jakých musejí experti pracovat.

Pročesávání naleziště a likvidování zbraní může trvat ještě týden. Policie ale varuje zvědavce, že místo bude 24 hodin hlídat, aby nedošlo k neštěstí.

Policie kvůli bezpečnosti odmítá prozradit přesné místo nálezu munice.

Autor: