Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Québec je lačný po hokeji

Česko

MS v Kanadě - Šampionát poprvé v historii zavítá do kolébky hokeje

PRAHA Kanadu čeká premiérové pořádání mistrovství světa v hokeji. Není náhodou, že země, která stvořila rychlou hru na ledě, svěřila šampionát dvěma městům bez NHL. Québec a Halifax totiž nejsou v hokejovém světě nováčky. První město má více než dvacetiletou zkušenost s NHL, druhé zase v roce 2003 hostilo nejvýnosnější juniorský šampionát.

Québec bude po dobu mistrovství i domovem českého týmu. V Halifaxu totiž budou hrát týmy ze skupiny B a C základní i osmifinálovou skupinu a čtvrtfinále. Boje o medaile se pak odehrají právě v Québeku, který letos slaví 400 let od svého založení.

Seniorský hokej se vrací do metropole provincie Québec po třinácti letech. Od roku 1972 byl součástí NHL místní tým Nordiques, ve kterém začínalo plno slavných hráčů. „Byla tam výborná atmosféra a měli skvělé hráče,“ vzpomněl asistent trenéra českého týmu František Musil, který v NHL řadu sezon proti Nordiques nastupoval.

Musil: Lidi určitě přijdou „Záleželo jim na tom, aby měli v týmu ty nejkvalitnější francouzské Kanaďany a myslím, že se jim to dařilo. Hokejová tradice tam je, vždycky bylo příjemné tam hrát, i teď se mi tu líbí,“ dodal bývalý rázný obránce.

Nordiques ale měli ve svém středu i skvělé Evropany. V týmu zahájili kariéru v NHL třeba bratři Šťastní, Mats Sundin, Peter Forsberg nebo Martin Ručínský.

V roce 1995 ale Nordiques zkrachovali a klub se přestěhoval do Denveru. NHL teď někdejší québecký tým hraje pod názvem Colorado Avalanche. „NHL Québeku určitě chybí. Sice se vymlouvají na finanční stránku, ale myslím, že by na tom finančně ani stran fanoušků nebyli hůře než některé týmy, které jsou v NHL teď,“ poznamenal Musil.

Ten do Québeku každý rok jezdí s českými třináctiletými hokejisty na největší žákovský turnaj na světě. „Na zápas přijde dvanáct tisíc lidí, kteří jsou hladoví po hokeji a rozumí mu,“ vysvětlil.

Český tým by tak i díky Musilovi mohl mít v Québeku dobré fanouškovské zázemí. „Doporučím svým známým, aby nám fandili i teď. Lidi určitě přijdou, atmosféru si ale musíme vytvořit sami svými výkony,“ doplnil.

***

Pořádající města Québec Hlavní město provincie Québec letos slaví 400 let od svého založení. Od roku 1972 do 1995 se v Québeku hrála NHL. Místní Nordiques však zkrachovali a tým se přestěhoval do Denveru. Tam hned ve své první sezoně, pod názvem Colorado Avalanche, získal Stanley Cup, což se Nordiques nikdy nepodařilo. Místní juniorský tým Remparts vyhrál v roce 2006 Memorial Cup. Halifax Přístavní město nikdy nemělo NHL a po MS juniorů v roce 2003 je šampionát ještě větší událostí. Hraje se zde jen juniorská liga QMJHL.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!