Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Quo vadis, boháči?

Česko

POSTŘEH

Na konci minulého týdne zveřejnil magazín Forbes seznam 400 nejbohatších Američanů. Jedná se o navýsost zajímavé čtení, zejména pokud porovnáme tento seznam s rokem předchozím. Prvním poznatkem je, že žebříček sám o sobě doznal na nejvyšších příčkách mezi roky 2009 a 2010 jen málo změn. To potvrzuje fakt, že zbohatnout a toto bohatství si udržet je kromě jiného také funkcí času, nejenom okamžitého štěstí či pronikavého obchodního ducha.

První tři místa se nezměnila vůbec a jsou obsazena v tomto pořadí: 1) Bill Gates (Microsoft), 2) Warren Buffett (Berkshire Hathaway), 3) Larry Elison (Oracle). Pozoruhodným faktem je, že čtyři místa mezi „Top 10“ obsadili vlastníci jedné jediné společnosti, a to Wal-Mart Inc.: Christy Walton, Jim Walton, Alice Walton a Robson Walton. Další dvě místa si pro sebe zabrali bratři Kochové ze společnosti Koch Industries a až na konci první desítky se krčí lidé jako Michal Bloomberg (zakladatel firmy Bloomberg LP) či Larry Page a Sergey Brin z Googlu.

O čem tento poslední žebříček miliardářů vypovídá? Kromě jiného o tom, že proti obecně proklamovanému názoru je mezi těmi opravdu bohatými jen málo finančníků. Warren Buffett je v tomto ohledu cosi jako inventář, zejména proto, že spíše než spekulant je dlouhodobý hodnotový investor. A Michael Bloomberg své bohatství nezískal obchodováním (byť pracoval jako dealer s akciemi u Salomon Brothers), ale zejména úspěšnou expanzí finančního informačního systému.

Dále je patrné, že maloobchod stále z pohledu dlouhodobé tvorby bohatství vede - čtyři zástupci firmy Wal-Mart nepotřebují další komentář. A v neposlední řadě je zřejmé, že „útok“ zástupců ze segmentu technologií je na spadnutí. Patří jim skoro celá druhá desítka, a i když mají co dohánět, nezadržitelně rostou na významu.

O autorovi| PETR ŽABŽA senior makléř Patria Direct

Autor: