Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rád bych prodával lístky v kině

Česko

Label Starcastic vydal první oficiální desku Ondřeje Holého, který si říká dné.

* LN Talking with Crayons je vaše první deska. Jak vznikala?

Začal jsem na ní pracovat někdy vloni v únoru, to jsem dokončil Viafon, svoji první písničku. Do té doby jsem dělal hudbu společně s mým kamarádem a myšlenkám na sólovou práci jsem přikládal minimální důležitost – jednoduše jsem nevěděl, že zvládnu vymyslet, nahrát a dovést skladbu do finální podoby úplně sám.

* LN Jste spokojený s výsledkem?

Jsem. Původně to sice mělo být delší, ale nakonec je těch jedenáct minut taková vhodná doba k proposlouchání. Líbí se mi ta idea kratšího alba a v budoucnu se toho budu držet. Stává se mi, že když má deska třeba hodinu, tak k posledním patnácti minutám se, vinou různých přerušení, dostanu až třeba za týden, a to už je kouzlo celku pryč. Mojí malou starostí je, jak to zní z jiných reproduktorů než z těch mých. Původně mi měl dělat master Bourek ze Sporto, ale nějak jsme se nestřetli ve vlastních představách, takže ten proces finálního dolaďování jsem si dělal sám a obávám se, že když to někdo poslouchá v peckách cestou do sámošky, tak mu to možná nezní úplně, jak bych chtěl. Ale to jsou maličkosti.

* LN Jak písničky vznikaly?

Pastelky se víceméně celé točí okolo akustické kytary, na kterou paradoxně moc neumím. Učil jsem se při skládání. Většina melodií je v podstatě velmi jednoduchá a zapadá do sebe jako puzzle. Ten proces není nějak výjimečný – vymyslím první linku, nahraju ji přes USB mikrofon do Abletonu a poté vrstvím další nástroje. Všechny, včetně piana a bubnů, mám u sebe v pokoji, takže jen stačí správně natáhnout šňůru od mikrofonu. Jedinou věc, kterou jsem si nenahrál, jsou housle v první písničce. Tu jsem začal dělat v červnu během rekreace v Janských Lázních. Jeden známý tam uměl na housle, jejichž nálada se mi tam hrozně hodila, tak jsem ho požádal a chodili jsme zkoušet do lázeňské knihovny, když byla zavřená. Mikrofon jsem s sebou neměl, takže tu stopu s houslemi mi poslal až o několik týdnů později. Nahrával to doma na mikrofon ve svém notebooku a s tím šumem a vrněním procesoru v pozadí to zní báječně.

* LN Kde vznikly samply?

Album se jmenuje povídání s pastelkami, což nic neznamená, jenom se mi líbila ta představa, jak by to asi probíhalo. K tématu je tam otáčení tužky v ořezávátku, kreslení na papír a strkající se pastelky na stole; ono vlastně většina nenástrojových zvuků vznikla na mém stole, stačí hodit propiskou do nádoby na žvýkačky, potom to v laptopu trochu rozkrájet a hned je to pěkný doprovod k pianu.

* LN Jsou v tom „hraní“ také nějaké profesionální ambice?

No v jistých kruzích by to už mohlo být považováno za klišé, ale rád bych vydal něco třeba na Type Records nebo případně na jiném labelu, kde vydávají lidi, které rád poslouchám. Určitě si hudbu nebudu dělat jenom sám pro sebe a chci, aby se dostala k co nejvíce lidem, u kterých něco vyvolá.

* LN Nevadí vám, že je vaše deska na Starcastic.cz ke stažení zadarmo? Jak vlastně vnímáte tyhle alternativní způsoby distribuce?

Vydání zdarma bylo jasné už od začátku. Já jsem to vlastně dal ke stažení zdarma už dříve na myspace. com/dnednedne. Osobně nechci, aby mi někdo platil za hudbu, která je dostupná přes internet. Další nahrávky bych rád vydal dvěma způsoby, jednak opět volně ke stažení a poté na CD nebo vinylu ve speciálním balení, kdy ten nosič bude součástí něčeho, co je samo o sobě designový objekt. A tím nemám na mysli digipack nebo netradičně vyzdobenou krabičku. Přemýšlíme o tom s mojí sestrou, ona dělala promo fotky, i papírovou televizi s polštářkem místo obrazovky, kterou mám na obalu, je šikovná.

* LN Jak bude vypadat koncert?

Na koncertě mi bude pomáhat můj kamarád Kryštof alias Kiteracer, budeme se snažit zahrát co nejvíc věcí naživo. Budou tam dvě kytary, bubny, zvonkohry, melodika, midi klávesy a my se mezi tím budeme přemisťovat. Nebudeme se bát hrát na víc věcí najednou. Ale stejně to bude tak, že asi polovina zvuků pojede z laptopu, něco tomu musí udávat rytmus a tak dále. Budeme rádi, když to zahrajeme tak, jak máme, tudíž nějakou improvizaci neplánuju. Koncertní materiál se mi zatím vejde do dvaceti minut.

* LN Jak to bude s kariérou dál?

Někdy v létě bych chtěl vydat další minialbum, bude se jmenovat I made these songs when internet was down, takže to bude legrace. Už teď vím, že tam bude víc bubnů a víc elektroniky. Mimo to snad vyjde i první nahrávka Nutkin – kapely, kde hraju. Budou to docela jiné písničky než ty pro dné, jsou úplně bez kytar. Děláme na tom tři roky, tak myslím, že je už na čase. V civilním životě nedělám nic zajímavého, rád bych prodával lístky v kině a tipoval, na který film lidi půjdou podle jejich výrazu a oblečení, ale zatím jsem se k tomu nedostal. Občas funguju jako hudební publicista a píšu články pro Freemusic. cz, jinak dělám hudbu a chodím na myspace.

Autor: