Středa 5. června 2024, svátek má Dobroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Radar ukáže bouřku i déšť

Česko

Meteorologický radar je pro předpovídání počasí velmi důležitý. Poskytuje informace pro vyhodnocení aktuálního stavu a velmi krátkodobou předpověď.

Radar neboli radiolokátor je zařízení, které vysílá radiové vlny a podle časového zpoždění a intenzity jeho odrazu se vyhodnocují polohy takzvaných radiolokačních cílů. Dopplerovský radar dokáže kromě toho měřit i radiální složku jejich rychlosti, tedy rychlost, jakou se cíle přibližují nebo vzdalují. Od letadel k oblakům Radary se využívají v mnoha oblastech lidské činnosti. Například pro zjišťování polohy letadel nebo k měření rychlosti silničních vozidel. Při používání leteckých radarů se přišlo na to, že kromě letadel ukazují i meteorologické cíle, tedy oblačnost, a začaly být vyráběny radary, jejichž parametry byly přímo určeny pro sledování oblačnosti.

Radarové vlny se od meteorologických cílů neodrážejí jako od kompaktního tělesa. Radarové vlny se rozptylují na jednotlivých kapičkách a částicích oblačnosti, které jsou výrazně menší než vlnová délka radarového signálu, a proto jsou zákonitosti odrazu podstatně jiné než u pevného tělesa. Intenzita rozptylu výrazně závisí na velikosti oblačných částic a na vlnové délce rádiových vln. Rozptyl je tím větší, čím větší jsou oblačné částice a čím kratší je vlnová délka. Je nutno připomenout, že radar neměří oblačnost ani srážky, ale radarovou odrazivost.

Oblačnost nebo intenzita srážek se z odrazivosti odhaduje na základě určitých vztahů, které ale nejsou úplně přesné a závisí na konkrétním typu srážek.

Radarové měření má jistá omezení. Dosah je zhruba do vzdálenosti 150 až 300 kilometrů, ale v důsledku kulatosti Země ve větších vzdálenostech od radaru již radarový signál nezasahuje nejnižší vrstvu atmosféry a zachycuje pouze vyšší části oblačnosti. Takže v okrajových oblastech nemusí zachytit výskyt nižší oblačnosti. Radarové vlny jsou odráženy i jinými předměty než oblačností, takže radar ukazuje i takzvané pozemní cíle, jako hory, výškové budovy a podobně.

Proč nedohlédne všude Rozptyl radarových vln v oblačnosti je tím větší, čím větší jsou oblačné částice a čím kratší je vlnová délka. To znamená, že radary s kratší vlnovou délkou zachytí i řidší zimní oblačnost s menšími částicemi, ale v létě při hustší oblačnosti a intenzivnějších srážkách vlivem útlumu radar „nedohlédne“ na větší vzdálenost, protože radarový signál tam v dostatečné intenzitě nedojde.

Naopak radary s větší vlnovou délkou snadněji projdou i hustší oblačností a snadno zobrazí i rozmístění silných letních bouřek, ale řidší oblačnost s menšími částicemi nezachytí.

Údaje z meteorologického radaru tedy nejsou úplně jednoduché a jednoznačné, ale v kombinaci s dalšími metodami měření jsou velmi cenným podkladem pro zjišťování rozmístění oblačnosti, srážek a bouřek.

Autor:

Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin
Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin

Chcete podpořit svou imunitu? Zapojte se do soutěže a vyhrajte roční balení komplexního doplňku stravy ImuBerin. Přípravek obsahuje superkombinaci...