Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

'Radioaktivita je moderní bubák'. Důvod k obavám kvůli jodu v ovzduší není, říká Drábová

Česko

  12:48
PRAHA - V průběhu ledna se v sedmi zemích Evropy naměřilo nepatrné množství radioaktivního izotopu jodu 131. Jeho původ je zatím nejasný, spekuluje se ale o Rusku. Podle Dany Drábové ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ale nejde o množství radiace, které by mohlo ohrozit lidské zdraví.

Ilustrační foto: Označení území se zvýšenou radiací. foto: Shutterstock

„Dá se předpokládat, že se nejspíše jedná o atmosférický transport napříč Evropou. Zdroj aktivity však zatím nebyl identifikován,“ uvedl dříve Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) ve svém tiskovém prohlášení. „Spekulace o havárii jaderného reaktoru nebo výbuchu jaderné zbraně jsou nesmyslné, neboť v tom případě by musely být nalezeny i jiné radionuklidy, které vznikají při štěpné reakci,“ dodal. „Zdroj nedávno naměřeného radioaktivního jodu ve vzduchu stále nevíme,“ řekla ve středu pro Lidovky.cz Dana Drábová.

„Nezúžili jsem žádné varianty, odkud konkrétně znečištění ovzduší pochází. Pokud se ale objeví nějaká informace o jeho původu, samozřejmě ji ihned sdělíme,“ dodala k tématu původu radioaktivního jodu Drábová. Podle ní se v tomto momentě jedná o pouhé spekulace, do kterých se SÚJB nehodlá pouštět.

Země včetně ČR hlásí radioaktivní jod. Má ruský původ? Američané vyslali speciální letadlo

Drábová rovněž uklidňuje občany Česka tím, že ohrožení lidského zdraví je naprosto vyloučeno. „Za tím si pevně stojím,“ odmítla možné nebezpečí.

Zdůraznila, že měření ovzduší probíhá neustále. Upozornila ale, že taková měření mohou vyžadovat i několik dní. „Hodnoty se týden odebírají na filtr, protože se jedná o nejcitlivější měření, které takovou dobu vyžaduje,“ řekla pro Lidovky.cz Drábová. „Od konce ledna, pokud vím, byla naměřena ještě jedna hodnota podobné té předchozí. Způsobeno je to ale tím, že se vzduch neředí, protože jsou inverze,“ řekla.

Radioaktivita jako moderní bubák

Drábová upozornila na nebezpečí vypouštění zpráv, které u lidí citlivých na téma zdraví, způsobí bezdůvodně obavy. „Nalezená data nejsou důvodem k obavám ani urychlení naší práce, to absolutně ne,“ důrazně zhodnotila situaci Drábová. „Tyto hodnoty jsou zajímavé pro vědce, nikoli pro běžnou veřejnost. Radioaktivita se stala takovým moderním bubákem,“ dodala.

Zachycení výskytu izotopu v Evropě

První zprávu o výskytu izotopu ohlásila v druhém lednovém týdnu stanice v severonorském Svanhovdu, která je jen několik stovek metrů od ruské hranice. Krátce poté oznámila přítomnost radioaktivní látky v ovzduší stanice v Rovaniemi ve finském Laponsku. Během dvou týdnů byly nepatrně zvýšené hodnoty jodu 131 naměřeny v Polsku, Německu, Francii, Španělsku a také v České republice.

V případě, že by se situace jakkoli změnila, je Státní ústav pro jadernou bezpečnost připraven o výskytu radioaktivního izotopu ihned informovat. „Ústav je zapojen do sítí podobných institucí po celé Evropě, která takové hodnoty měří. Data si vyměňujeme. Kdyby cokoli zjistili, sdělí nám to,“ řekla Drábová.

„Když měli v roce 2011 Maďaři podobný únik ze závodu pro medicínské účely, byli tehdy hodně pohoršení, a podle mého názoru právem, že by měli něco takového hlásit,“ řekla Drábová. Tehdy se podle ní jednalo o provozní únik, který se zjistil díky velmi citlivému měření. „Na druhou stranu takové podrobné měření, které zachytí vše, je dobré. Ve chvíli, kdyby to bylo potřeba, zjistíme únik velmi rychle a přesně,“ zhodnotila Drábová.

„Všechno má ale svou odvrácenou tvář. Jakmile se se něco naměří, tak je to bouře ve sklenici vody pro nic,“ dodala.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!