Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Radnicím vévodí velké koalice. Někde s přívěskem

Česko

PRAHA Týden po komunálních volbách se ve většině měst finalizují politické koncepty, kdo bude na jednotlivých radnicích vládnout. Velmi častou formou spolupráce je přitom velká koalice - tedy spojenectví občanských a sociálních demokratů, občas za podpory přívěsku - některého z lokálních uskupení.

Dohoda ODS a ČSSD je na spadnutí například v Plzni. Tamější sbratření pravice a levice přinese politikům v sedmačtyřicetičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinu 28 hlasů.

Spolupráci musí ještě definitivně schválit stranické orgány obou partají.

Rovněž na severu Čech budou u kormidla hlavní dvě strany. ODS a ČSSD doplní v koalici ještě Strana zdraví, sportu a prosperity. Vyjednávači v Ústí nad Labem se na tom shodli v sobotu večer. Primátor má být z ČSSD, jeho jméno ale strana ještě nezveřejnila.

„Koalice přesně odráží to, jak rozhodli voliči. Pravicové strany mají většinu 14 hlasů, ale ČSSD je s 11 hlasy dominantní,“ argumentuje nutností velké koalice Jan Řeřicha z ústecké ODS.

A další velká koalice: dohodu o spolupráci uzavřeli v Mělníku ČSSD, ODS a dvě nezávislá uskupení Radnice 2010 a Mělničané. Vítězná TOP 09 tak skončí v opozici.

Dojednaná koalice čtyř stran bude mít v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu 12 hlasů. Kdo obsadí post starosty, místostarostů a jak bude vypadat složení rady, nechtěl lídr ČSSD Ctirad Mikeš zatím komentovat. Podobný vývoj jako v Mělníku přitom může nastat i v hlavním městě. Totiž že vítězná TOP 09 zůstane mimo vládnoucí koalici. Předseda pražské organizace František Laudát sice včera uvedl, že strana předloží do úterý vyvážené nabídky, jak vést magistrát, jak ODS, tak ČSSD, jako o nejpravděpodobnějším povolebním uspořádání v Praze se však stále častěji hovoří o velké koalici.

Hotovo je i ve Frýdku-Místku. Tamější magistrát povede vítězná ČSSD v koalici s KDU-ČSL a Věcmi veřejnými. Novým primátorem bude zřejmě dosavadní náměstek Petr Cvik (ČSSD).

Naopak jednání v Pardubicích skončila zatím krachem.

***

Častou formou spolupráce je velká koalice mezi ODS a ČSSD

Autor: