Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Raduan Nwelati je kandidátem ODS na středočeského hejtmana

Česko

  12:58aktualizováno  15:06
Kandidátem středočeské ODS na hejtmana pro podzimní volby je mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati. Na dnešním regionálním sněmu ODS v Benešově ve druhém kole získal 75 hlasů a potvrdil roli favorita, od oblastních sněmů měl šest nominací. Postaví se tak dosavadnímu hejtmanovi Davidu Rathovi z ČSSD, který by měl post obhajovat.

Raduan Nwelati na snímku z roku 2005.

V prvním kole dnešní volby nikdo nezískal potřebných 73 hlasů, do druhého kola s Nwelatim postoupil exministr Ivan Fuksa, získal v něm 68 hlasů. I prvním kole zvítězil s 62 hlasy Nwelati, Fuksa obdržel 48 a senátorka Veronika Vrecionová 33 hlasů. Primátor Kladna Dan Jiránek z první volby odstoupil. Projevy nominovaní přednesli za zavřenými dveřmi s vyloučením novinářů.

Nwelati cítí výhru jako závazek

"Tuto výhru cítím jako silný závazek a jako silnou podporu a velice mě těší, že i protikandidáti chtějí společně spolupracovat", řekl Nwelati po volbě novinářům. Za své nynější priority označil vyhrát krajské volby, být týmový hráč a stmelit střední Čechy. Chce řídit kraj tak, jako tomu podle něj bylo před érou vlády sociální demokracie, aby byl vstřícný vůči všem občanům bez rozdílu, koho ve volbách volí.

Vlastní představu o volebním programu zatím nechtěl sdělit. Jako hlavní problém vidí předlužení kraje a zejména skryté zadlužení. Zakázal by také losování ve výběrových řízeních. Považuji tuto metodu za netransparentní a v žádném případě ji používat nehodlám, dodal Nwelati.

"Pro mě je podstatné to, že jsem postoupil do druhého kola a v tom druhém jsem čestně prohrál. Máme zvoleného lídra a teď musíme začít makat na volební kampani," řekl novinářům bývalý ministr zemědělství Fuksa. Na kandidátní listinu se nedostane, své pole působnosti coby gestor vidí v otázkách dopravy a venkova. Na programu regionálního sněmu je volba celé kandidátní listiny, která čítá 65 jmen.

Z dalších velkých stran má o kandidátovi na hejtmana ve středních Čechách jasno TOP 09 a STAN. V čele kandidátky bude poslankyně Helena Langšádlová. Poslankyně to v týdnu řekla s tím, že kompletní kandidátku strany teprve připravují.

Středočeskému kraji vládne ČSSD s podporou komunistů

Ve Středočeském kraji v nynějším volební období vládne ČSSD s tichou podporou KSČM. Celkem mají v zastupitelstvu 36 hlasů. Opoziční ODS s TOP 09 a STAN mají dohromady 29 zastupitelů. Mezi vedením kraje a opozicí dlouhodobě panuje napjatá situace a řevnivost.

Levice pravidelně kritizuje, že jejich pravicoví předchůdci dělali pro kraj špatně, a naopak. Jednání zastupitelstva pravidelně doprovázely hádky zejména mezi Rathem a a jeho předchůdcem ve funkci, současným ministrem zemědělství Petrem Bendlem (ODS). Po nástupu na ministerstvo se však Bendl svého zastupitelského mandátu vzdal.

Autoři: ,

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...