Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Udělám vše pro to, aby Ukrajina válku vyhrála, řekl Rakušan a sklidil potlesk

Česko

  17:07aktualizováno  20:28
Česká republika bude Ukrajině pomáhat dál, řekl ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan v další debatě „bez cenzury“, tentokrát hlavně pro Ukrajince, v Klášterní sýpce Břevnovského kláštera v Praze. V nabitém sále bylo asi 150 lidí, zhruba půl na půl Češi a Ukrajinci. Nějaký typ dočasné ochrany uprchlíků bude podle Rakušana existovat i po konci března 2025.

Ukrajinka Katka se Rakušana před tím zeptala, jak se český stát bude chovat k uprchlíkům z Ukrajiny před Putinovou válkou,kteří zatím mají šanci požádat o dočasnou ochranu do 31. března 2025. Do poloviny června by mělo být jasné, jaké řešení otázky uprchlíků zvolí celá Evropská unie.

„Zaprvé se snažíme vyvinout tlak na evropské úrovni, aby rozhodnutí, zda se bude prodlužovat na evropské úrovni nebo ne, padlo do června letošního roku. Paralelně připravujeme českou legislativu, která bude řešit, jak lidem, kteří budou chtít zůstat trvale, toto umožnit,“ řekl Rakušan v odpovědi na otázku, jaký bude budoucí postup při prodloužení víz.

Ukrajinka v tradičním oděvu vyšyvanka při další Debatě bez cenzury, které pořádá ministr vnitra Vít Rakušan, tentokrát z Klášterní sýpky Břevnovského kláštera v Praze

Jedna z podmínek bude ekonomická soběstačnost, práce, nezávislost na státním systému podpory. Takoví lidé určitě dostanou nějaký typ dlouhodobého pobytu,“ řekl. O řešení na české úrovni chce jednat i s opozicí.

Na debatě se on sám naopak přítomných Ukrajinců zeptal, kolik z nich se setkalo s projevy nenávisti a také kolika z nich naopak někdo z českých občanů pomohl. Zatímco na dotaz, že se setkali s nenávistí, zvedlo ruce několik přítomných, k tomu, že jim někdo z Čechů pomohl, se přihlásila zhruba polovina sálu.

„Nenávistné projevy jsou zaplaťpánbůh v menšině,“ řekl Rakušan a poděkoval Čechům, kteří v posledních dvou letech uprchlíkům před válkou pomohli.

Ukrajinku zajímalo, kdy stát zakročí proti proruské páté koloně v pravoslavné církvi

Ukrajinka Iryna z města Mykolajiv poukázala na to, že v pravoslavné církvi v Česku mají velkou váhu proruské síly, a tak dosud ani neodsoudila ruskou agresi proti Ukrajině. Vyjádřila obavu, aby prostředky církve nebyly využívány k budování proruské páté kolony v Česku.

„Prosíme český stát o zásah a o pomoc,“ řekla Ukrajinka Iryna.

„Věřte, že to není problém, kterým by se český stát nezabýval,“ opáčil jí Rakušan s tím, že ale nemůže jít do podrobností.

Od jednoho z přítomných Čechů dostal Rakušan i otázku, co udělá pro to, aby válka skončila. „Udělám vše pro to, aby Ukrajina válku vyhrála,“ opáčil mu Rakušan a sklidil bouřlivý potlesk. Klíčové je nepřipustit územní zisky Ruska na úkor Ukrajiny.

Jiná Češka při debatě poděkovala Ukrajincům za to, že bojují, zatímco Češi mohou sedět doma v obýváku.

Od jedné z účastník z přítomných dostal Rakušan sirky aby mu nechyběla odvaha bojovat proti snahám o posilování ruského vlivu v České republice.

Ministr mluvil také o tom, že celkem ukrajinským uprchlíkům stát vyplatil zatím 47 miliard korun, ale už 35 miliard se vrátilo. A že na dávkách se loni vyplatilo třikrát méně než v roce 2002.

Až skončí dočasná ochrana, ne každý uprchlík bude moci v Česku zůstat

Ze skoro 400 tisíc uprchlíků, kteří jsou nyní s dočasnou ochranou na území České republiky po začátku Putinovy války na Ukrajině, minimálně 200 tisíc bude chtít trvale zůstat, řekl Rakušan už na předchozí debatě „bez cenzury“ v České Lípě.

Řekl také, že už nyní se chystá další úprava „lex Ukrajina“, jak to bude vypadat potom, až dočasná ochrana uprchlíků před válkou na konci března 2025 skončí. „Až skončí a to je potřeba říci, tak ne každý z těch lidí bude mít nárok v České republice zůstat. Ten člověk bude muset krom jiného prokazovat, že není odkázaný na český sociální systém, že se tady o sebe umí postarat. Ten člověk bude muset dokázat, že má práci a budou tam dávány poměrně přísné podmínky,“ řekl ministr vnitra.

„Ale pokud ti lidé tady zůstanou, budou chtít zůstat a určitě tady nezůstanou a nebudou moci zůstat všichni, to bychom prostě nezvládli, no tak v té chvíli samozřejmě už tady budou pod nějakým legálním titulem pobytovým, který bude dán zákonem,“ uvedl Rakušan.

Jinými slovy – i po březnu 2025, pokud bude v té době ještě válka na Ukrajina, budou moci uprchlíci v České republice zůstat, ale jen když dokáží získat povolení k pobytu, pokud budou mít práci.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...