Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Rakušan i Havlíček míří na dovolenou do Rakouska. Kam pojedou za oddechem další politici?

Karel Havlíček na dovolené. foto: Twitter Karla Havlíčka

Sněmovní „horké léto“ vyvrcholilo prvním dílčím odsouhlasením vládního konsolidačního balíčku a definitivním schválením změn valorizací důchodů, a tak poslanci a členové kabinetu mohou vyrazit za odpočinkem. Vláda a dolní komora mají prázdniny. Lidovky.cz zjišťovaly, kde se kdo bude rekreovat.
  18:34

Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Petr Fiala (ODS) se na sociálních sítích pochlubil, že jako každý rok vyrazí s rodinou do Chorvatska. „Četba, plavání a klid,“ vyjmenoval, jakým aktivitám se v létě hodlá oddávat. Podotkl, že správnému relaxu nesmí chybět kvalitní červené víno a mořské plody, na kterých si rád pochutnává.

Místopředseda sněmovny a opozičního ANO Karel Havlíček vyrazí s rodinou vlakem k solným jezerům do rakouského Hallstattu. „Bágly a lahváče do vlaku. Budeme chodit po horách, vesnicích, jezdit místními lokálkami,“ popsal serveru Lidovky.cz Havlíček, fanoušek železniční dopravy. V Rakousku prý chce testovat místní hospůdky. Volna si užíval už o plynulém víkendu, kdy zamířil k Pilské vodní nádrži na Sázavě.

Hory, Balt a cyklistika

Do sousedního Rakouska už vyrazil i ministr vnitra Vít Rakušan (předseda STAN). „Jsem s rodinou na týden na oblíbeném místě v Rakousku, kde je vyžití pro naše malé děti, krásná příroda, hory i koupání,“ uvedl pro Lidovky.cz. Pár dnů chce prý také strávit na chalupě manželčiných rodičů na Vysočině.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) tráví svou dovolenou aktivně – vysokohorskou turistikou. „Letos jsem vybral Slovensko a stálo to za to,“ napsal v příspěvku na sociální síti Facebook. Zároveň dostál obsahu své funkce a v textu nabádá Čechy, aby nepodceňovali přípravu či vybavení a respektovali svůj zdravotní stav a fyzickou kondici.

Cizinou je naopak už přesycen ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). „Během roku se nacestuji opravdu dost, takže být v Česku a navštěvovat hrady, zámky nebo zdejší přírodu je pro mě ta nejkrásnější dovolená,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Už má za sebou týdenní pobyt v Peci pod Sněžkou.

Ve zdejších luzích a hájích se rozhodl během léta setrvat i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „O dvoutýdenních vládních prázdninách si v srpnu beru volno i já, abych se věnoval své rodině. Chci pracovat doma na zahradě a pak vyrazíme na Křivoklátsko,“ napsal serveru Lidovky.cz ministr.

Místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti) si na volné dny plánuje především výlety s dětmi, aby si prázdniny co nejvíce užily. „Budeme hrát hry, sedět u táboráku a hrát na kytaru. Chceme být hlavně všichni pohromadě s rodinou,“ napsala. Každoročně vyráží do jižních Čech a na Vysočinu, což nevynechá ani letos. „Ráda jezdím na kole, takže naplánujeme i nějakou vyjížďku do přírody,“ doplnila Richterová.

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda je rozhodnut trávit letní dny v Čechách a na Moravě. Věnovat se chce rybaření a houbaření. Obdobně je na tom také šéf klubu TOP 09 Jan Jakob. „Plánujeme výlety po Čechách i po Moravě. Těším se, že budu s rodinou a s dětmi,“ napsal redakci serveru Lidovky.cz. Několik dní pak chce ještě strávit u moře v Polsku.

Dřina na zahradě

Šéf klubu KDU-ČSL Aleš Dufek si kvůli pracovním povinnostem zkrátil o polovinu rodinnou dovolenou na Sicílii, kam vyrazil koncem července. „Celý srpen se budu věnovat přípravě na podzim, protože s mou předsednickou funkcí, do které jsem byl nedávno zvolen, připadá na člověka mnoho jednání, jež musí absolvovat. Zkrátka se budu věnovat práci,“ uvedl Dufek.

Práce, byť jiného typu, čeká i na poslankyni SPD Karlu Maříkovou . „Mám v plánu dřít na zahradě, část srpna také využiji k dovolené,“ nastínila.

Autor: