Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rakušané vozí z Česka raketomety

Česko

Pro nebezpečnou pyrotechniku, na kterou by doma potřebovali zvláštní povolení, jezdí Rakušané do Česka. Rakouská policie proto zvýšila kontroly.

ČESKÉ BUDĚJOVICE Rakouští policisté zesílili před silvestrem kontroly řidičů přijíždějících do Rakouska z České republiky. Důvod je jednoduchý a každý rok stejný. Nelegální dovoz pyrotechniky z vietnamských obchodů v Česku.

„Nedávno jsme zadrželi řidiče, který dokonce vezl jakýsi raketomet s padesáti raketami. U nás by na podobné zařízení musel mít speciální a těžko dostupné povolení, v Česku ale raketomet koupil na tržnici za 180 eur,“ řekl listu OÖ Nachrichten rakouský policista Peter Bauer, člen speciálního týmu, který u Freistadtu kontroluje auta po přejezdu českých hranic. Označení bývá nepravdivé Rakušané se podle něj často mylně domnívají, že když jsou Česko i Rakousko členy Evropské unie a Schengenského prostoru, mohou si z Česka dovézt, co chtějí, včetně nebezpečných raket. „To je ale omyl. Dovoz pyrotechniky z českých tržnic je zakázán pod pokutou až 1000 eur,“ tvrdí Bauer.

Rakety a petardy z vietnamských odchodů bývají podle zkušeností rakouských policistů mnohdy sice označeny, jako by se jednalo o pyrotechniku legální i v Rakousku, skutečnost tomu ale neodpovídá. „V pyrotechnice se nachází mnohem více střelného prachu, než je dovoleno,“ tvrdí Bauer.

Rakouští policisté se proto každý rok snaží za hranicemi zadržet alespoň část „munice“, kterou si Rakušané v Česku levně kupují na vietnamských tržištích. A to kvůli opakovaným případům zranění způsobených právě manipulací s touto nelegálně dováženou pyrotechnikou. Loni v prosinci například výbuch „české“ pyrotechniky vážně zranil v Horních Rakousích dva patnáctileté chlapce. Jeden z nich přišel o prsty na ruce.

Česká obchodní inspekce (ČOI) přitom tvrdí, že podle jejích poznatků se množství nelegální pyrotechniky na českém trhu postupně snižuje. „Stále ale řada prodejců přes kontroly zákon nedodržuje. Výsledky letošních kontrol budeme mít k dispozici zřejmě ve čtvrtek dopoledne,“ řekla LN mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Kontrolory trápí Melčákovo dědictví Kontroloři mají letos situaci komplikovanou tím, že kvůli legislativní chybě nemohou sami na místě udělovat pokuty. V roce 2008 totiž Poslaneckou sněmovnou prošel bez povšimnutí návrh tehdejšího poslance Miloše Melčáka, který „vymazal“ z hornického zákona odkaz na vyhlášku umožňující inspekci kontrolovat prodej a skladování zábavní pyrotechniky. Inspekci sice nikdo nemůže zakázat, aby vstupovala do prodejen, pokud ale najde nelegální pyrotechniku, nemá právo přestupek sama řešit. „Musíme takové případy předávat jiným orgánům, například Úřadu pro kontrolu zbraní a střeliva nebo hasičům,“ uvedla Fléglová. Správní řízení je ale v takových případech zdlouhavé.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...