Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rakušany rozhněval český komiks

Česko

  19:27
ČESKÉ BUDĚJOVICE/VÍDEŇ - I kdyby se Češi zítra rozhodli, že definitivně rozšíří jadernou elektrárnu Temelín, nevzbudilo by to zřejmě v Rakousku takový poprask, jaký vyvolal jeden komiks z cyklu „Zelený Raoul“ v časopisu Reflex.

Komiks Zelený Raoul, který pobouřil rakouské sousedy. foto: Repro LN z týdeníku Reflex

Kreslený příběh „Rakousko – země rodinných hodnot“, otištěný v předposledním květnovém čísle Reflexu, totiž mnozí Rakušané považují za urážku vlastního národa a příklad českého šovinismu. Ke komiksu, který přetiskly i nejčtenější rakouské noviny Neue Kronen Zeitung, se vyjadřují nejen obyvatelé Rakouska, ale i novináři a zástupci sudetských Němců.

„Naprostá většina ohlasů je velmi negativních. Vlastně jsem ani žádný pozitivní ohlas v rakouských médiích ještě nečetl,“ říká známý rakouský novinář Gustav Chalupa, narozený před válkou v Českých Budějovicích a dnes žijící nedaleko Vídně.

Zelený Raoul totiž popisuje vznik „prvního Rakušana“ na obrázcích, na nichž „typický Bavorák“, podobný předsedovi Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndu Posseltovi, souloží s českou služkou. Potomci těchto rodičů pak se zdviženou pravicí vítají Hitlera, aktivně slouží v koncentračních táborech, aby se po válce zase prohlašovali za první oběti nacismu.


Další podrobnosti
o komiksové aféře
si přečtěte v sobotním vydání deníku


Autor: