Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rakve vystřídali podnikatelé

Česko

Vsetínské Hradčany se otevřely, z brownfieldu je podnikatelský inkubátor

VSETÍN Ještě nedávno byla jednou z nejzničenějších památek v Beskydech. Vyklizená bývalými uživateli, rozpadající se. Přesto stále označovaná Vsetínské Hradčany.

Maštaliska, která se tyčí nad Vsetínem, jsou ale opět živá. Nejsou v nich ustájení koně ani se tam nevyrábějí rakve jako v minulosti, ale po letech hledání dostala využití jako sídlo začínajících podnikatelů. Odborníci je hodnotí jako jeden z nejlepších projektů svého druhu, který s použitím dotací Evropské unie vznikl.

Třináctiměsíční důkladná rekonstrukce přišla na sto milionů korun. Téměř osmdesát procent z této částky však město získalo z fondů Evropské unie. Ujal se projekt podnikatelského inkubátoru, podle kterého mají Maštaliska sloužit především začínajícím a progresivním firmám.

Brownfield, čili bývalý průmyslový objekt Nyní v objektu provozují své kanceláře a učebny například skotští učitelé angličtiny nebo designérské a počítačové firmy. V prvním roce platí za metr čtvereční polovinu běžné částky nájemného – sedm set padesát korun za metr čtvereční, poté se cena mění.

Czechinvest loni na podzim vyhlásil projekt Maštalisek jako třetí nejlépe využitý brownfield v zemi.

Slovem brownfieldy přitom odborníci označují bývalé průmyslové a hospodářské objekty či území, které bez rekonstrukce nelze znovu využívat. Takovým Maštaliska byla: Na konci devadesátých let podstoupila budova drastická statická opatření. „Stáhla se železy, což městskou pokladnu přišlo na sedm milionů korun. Tím se možnosti investic vyčerpaly, objekt sice stál, ale dál chátral,“ říká ředitel Agentury pro ekonomický rozvoj Vsetína Miroslav Evják. Agentura nyní Maštaliska spravuje. Zvažovali demolici stavby, a to zvláště poté co sníh prolomil zchátralou střechu.

To, že název projektu Podnikatelský inkubátor vytlačil původní název, je ale často předmětem kritiky místních. Název je napsán velkými písmeny i na vchodu do budovy. „Nevím, proč tady nikde není napsáno, že jde o Maštaliska. Takový název zná přece vsetínská veřejnost po mnoho generací. Ale inkubátor?“ divila se jedna z účastnic včerejšího dne otevřených dveří Helena Snížková. Na historických fotografiích ukazovala dávno zbourané domy hned vedle Maštalisek, kde se narodila její matka. „Projekt zkrátka nese název Podnikatelský inkubátor, a proto je i takový nápis u dveří,“ reagoval Miroslav Evják. Včera do budovy proudily desítky většinou starších lidí. Veřejnosti se rozlehlý areál otevřel poprvé. „Tady bydlela paní Kovářová a tady paní Pokorná. A tu mlékárnu si pamatuji taky,“ ukazoval včera Arnošt Novák ze Vsetína manželce Jaroslavě starou fotografii Maštalisek. Výstava historických fotografií byla zejména pro místní hitem.

Skupiny zájemců provázel po budově i přednáškovými sály k tomu určený průvodce. „Bydlíme nedaleko, koukáme na Maštaliska z okna, ale ještě jsme vevnitř nebyli. Je to opravdu nádherné,“ chválila včera interiéry opravené stavby Vsetíňanka Jarmila Navrátilová.

Dominantní stavba naproti vsetínskému zámku začala vznikat v roce 1708, v roce 1897 byla přestavěna do novorenesančního stylu, díky kterému se jí dostalo právě přezdívky Vsetínské Hradčany.

Maštaliska byla využívána během mnoha desetiletí různě. Sloužila jako zemědělská usedlost s maštalemi (odtud její název), ovšem také jako panský šenk, nemocnice pro pacienty s cholerou i jako výrobna rakví. Byly v ní také byty nižší kategorie. Zejména v sedmdesátých letech minulého staletí vsetínské Horní město, kterého byla Maštaliska součástí, mizelo. Historické domy nahrazovaly paneláky a Maštaliska chátrala.

„Je velkým štěstím, že to celé nespadlo,“ řekla včera další z návštěvnic Helena Chybová. Vzpomínala na doby, když jako malé děvče v budově běhávala. „To už bylo všechno vlhké a oprýskané,“ konstatovala.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: