Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rambo - nečekaně dobrý návrat

Česko

V českých kinech dnes startuje film, ze kterého budou mít radost všichni fanoušci jednoduchých stříleček z osmdesátých let. John Rambo se po dvaceti letech, počtvrté, staví proti přesile.

A jde mu to pěkně od ruky.

Sylvester Stallone je mužem dvou postav. Bojovníka v ringu Rockyho Balboy a bojovníka v džunglích všeho druhu Johna Ramba. Když loni přišel do kin šestý díl Rockyho životních a sportovních trampot, byla to tragédie. Dnes přichází počtvrté Rambo (český distribuční název Rambo: Do pekla a zpět) a je to radost. Samozřejmě, jak pro koho.

Od Rambovy První krve uplynulo již více než čtvrtstoletí. Ve své době to byl výjimečný film, jehož úspěchu druhé ani třetí pokračování ani zdaleka nedosáhlo. Jedním z největších kladů Rambova znovuzrození je návrat ke kořenům - duchaprostý příběh, jasně rozdělené role, blondýna v nesnázích a - to především - tuny vystřílených kulek, hektolitry prolité krve, stovky mrtvol a odťatých či jinak oddělených končetin. To vše vměstnáno do třiaosmdesáti minut. To vše pod taktovkou Sylvestra Stallonea coby scenáristy, režiséra a hlavní postavy.

Jedno po druhém. Příběh opravdu nestojí za nic. Proč by také v tomto druhu filmu měl?! John Rambo má dost. Je starý, ztratil veškeré iluze o světě kolem sebe. V Thajsku (někde u Barmy) loví jedovaté hady, ryby a občas pronajme svoji loď. Nakonec ho ale partička amerických misionářů (hlavně jedna její členka) přesvědčí, že stojí za to zkusit změnit svět k lepšímu. (V Barmě totiž, kdybyste to nevěděli, vládne odporný režim, který pošlapává lidská práva, vraždí a mučí své odpůrce a i jinak se chová naprosto nevhodně.) Misionáře zajmou krutí barmští vojáci, což ale neměli dělat, protože naštvat Ramba znamená udělat poslední chybu v životě.

Základem toho správného akčního nářezu je absence situací, při kterých by musel divák přemýšlet. Postavy jsou tedy načrtnuty jednoznačně. O Rambovi už řeč byla. Zbývá tedy hlavní záporák, který mučí zajatce například tím, že je nechá závodit v narychlo připraveném minovém minipolíčku nebo na nich nechá hodovat prasata. A aby byl portrét zla úplný, je barmský velitel na malé chlapečky. Misionáři jsou naivní idioti. Tedy kromě oduševněle se tvářící blondýny, která pod tvrdou Rambovou maskou bezpečně rozpozná hrdinu s traumatem z minulosti. Nakonec ovšem nesmí chybět poučení pro členy všech nevládních organizací: charita a dostatek vojáků a munice je více než charita. A nesmíme zapomenout ani na skupinu cynických žoldnéřů, která jako první dostane za úkol osvobodit misionáře ze zajetí. Také prohlédnou a stanou se z nich ti správní chlapi.

Ještě je nutné zmínit to, o čem se v souvislosti s posledním Rambem mluví nejvíce. Krev, střeva na nesprávném místě, volně poletující končetiny a vybuchující hlavy. Ano, je tam toho hodně. Ano, vypadá to díky pokročilé trikové technice velmi naturalisticky. A ještě jednou ano: patří to tam.

Rambo nezapomíná ani na chladné zbraně - to by svým fanouškům opravdu nemohl udělat. Velmi slušně střílí z luku a hází nožem (také s ním umí obstojně párat břicha těch zlých).

Není to taková událost, jako když mezi nás Rambo přišel poprvé. Ale je to důstojný návrat legendy. A navíc Stallone přece jen zmoudřel a nemíhá se filmem svlečený do půl těla.

HODNOCENÍ LN ***** Rambo: Do pekla a zpět (John Rambo)

USA/Německo 2008, 83 minut Scénář: Sylvester Stallone Režie: Sylvester Stallone Hrají: Sylvester Stallone, Julie Benz a další Distribuce v ČR: Bioscop Premiéra: 21. 2. 2008

Autor:

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč