Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rasistické výroky vědce

Česko

James Watson pobouřil Londýn prohlášením, že černoši jsou méně inteligentní

LONDÝN Jeden z objevitelů struktury DNA a nositel Nobelovy ceny za lékařství z roku 1962 James Dewey Watson pohoršil veřejnost svým tvrzením, že černí Afričané jsou méně inteligentní než bílí. Londýnské muzeum přírodních věd (Science Museum) už kvůli tomu zrušilo plánovanou přednášku tohoto prominentního amerického badatele. Oznámil to včera v internetovém vydání britský list The Independent. Muzeum k jeho výrokům uvedlo, že vědec „překročil úroveň akceptovatelné debaty“. Devětasedmdesátiletý vědec Watson, který stojí v čele jedné z vedoucích výzkumných amerických institucí, napsal před nedávnem novou autobiografii s názvem Avoid boring people. Lessons from a life in science (Vyhněte se nudným lidem. Lekce z vědeckého života). Objevují se v ní značně diskutabilní názory. Autor v knize mimo jiné napsal: „Domnívat se, že stejné rozumové schopnosti jsou univerzálním dědictvím lidstva, je naprosto klamné.“ Jeho výroky jsou nepřijatelné Nová Watsonova kniha má v Británii vyjít příští týden. Při této příležitosti má navštívit nejvýznamnější akademické instituce v zemi, včetně Oxfordu a Cambridge stejně jako Královské vědecké společnosti v Londýně. Na dnešek bylo naplánováno jeho už vyprodané vystoupení v londýnském Science Museum. To ale bylo nyní odřeknuto kvůli Watsonovým výrokům. „Víme, že významný vědec může někdy mít svérázné názory, a my se nevyhýbáme debatám nad kontroverzními tématy, ale nyní cítíme, že současné výroky Jamese Watsona překračují hranici přijatelné vědecké debaty, a proto rušíme jeho vystoupení v muzeu,“ znělo vyjádření Londýnského muzea přírodních věd. Watson v listu The Sunday Times vyjádřil názor, že vyhlídky afrického kontinentu do budoucna jsou špatné. Západ totiž podle něj vychází ve své politice rozvojové pomoci z toho, že „jejich (černochů) inteligence odpovídá té naší, přestože proti tomu mluví všechny testy“. V příštích deseti letech budou prý objeveny geny odpovědné za tyto rozdíly. Dále zdůraznil, že lidské snažení o rovnost lidí zasluhuje uznání. Taková rovnost ale neexistuje a podle Watsona si to myslí i ty osoby, které s černošskými obyvateli spolupracují.

Zástupci organizací na obranu lidských práv považují Watsonovy výroky za „vědecky neetické a neospravedlnitelné“ a požadují, aby svá tvrzení odvolal a omluvil se.

Watson se už v minulosti postaral o rozruch svými výroky o politice, sexualitě a rasách. V roce 1997 například prohlásil, že žena má právo na potrat, jestliže z genetické analýzy embrya vyjde najevo, že její dítě bude mít homosexuální sklony. Kromě toho se prý vyslovil i pro eugeniku - za éry nacismu označovanou jako rasová hygiena. „Lidé soudí, že by to bylo hrozné, kdyby byly všechny dívky krásné. Já naproti tomu myslím, že by to bylo báječné,“ řekl vědec.

Autor: