Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rath chce zpět nemocnice

Česko

Zdravotnictví podle Ratha – Exministr zdravotnictví spustil změny ve středních Čechách

Hejtman Středočeského kraje David Rath chystá žalobu, která by mohla vrátit deset privatizovaných nemocnic zpět pod kraj. Jeho předchůdce Petr Bendl ovšem věří, že prodej proběhl podle zákona.

PRAHA Hejtman David Rath (ČSSD) rozjel další plán na zásadní změnu středočeského krajského zdravotnictví. Po vracení poplatků v krajských nemocnicích přichází na řadu zrušení privatizace deseti nemocnic a ústavů.

Rath totiž bojuje za vrácení prodaných nemocnic zpět pod kraj. Rada Středočeského kraje včera projednala jeho návrh na podání žaloby. „Podklady pro žalobu mají být připraveny do konce února,“ potvrdila mluvčí kraje Berill Mascheková. To není vše. Jako další krok pak Rath plánuje, že současných pět krajských nemocnic převede z právní formy obchodních společností na „veřejná nezisková ústavní zdravotnická zařízení“.

Tedy na zvláštní typ organizace podle zákona, který Rath ve sněmovně prosadil před několika lety a který dosud nikdo nevyužil.

Ve středočeském zdravotnictví by se tak změny, k nimž tu došlo v posledních letech, obrátily v pravý opak.

Privatizace deseti menších zařízení, která proběhla za jeho předchůdce Petra Bendla (ODS), byla podle Ratha nezákonná, a je tedy neplatná. Jak upozornily Hospodářské noviny, Středočeský kraj si nechal na prodej nemocnic zpracovat právní rozbor. Podle něj se kraj dopustil při privatizaci řady chyb – nebyly prý dodrženy všechny náležitosti, jež obchodní zákoník při prodeji obchodních společností vyžaduje. Proces rozhodování valné hromady společností nebyl údajně zapsán a stvrzen notářem, zároveň prý nebylo ve smlouvách přesně stanoveno, co je předmětem prodeje. „Byly to věci formálního charakteru, které občanský zákoník považuje za nezbytné podmínky prodeje majetku,“ říká Rath. „Právníci, kteří analýzu zpracovávali, myslí, že ta privatizace byla provedena tak špatně, že je neplatná,“ dodává.

Vlastníci plány nemění Bývalý hejtman Petr Bendl nevěří, že by soud skutečně prohlásil prodej nemocnic za neplatný. „Jsou to zástupné problémy, které používá pan Rath, aby se dostal do médií,“ myslí si o výsledcích právního auditu kraje.

Ani noví vlastníci nemocnic své plány zatím nemění. „Osobně věřím tomu, že vše zůstane, jak to teď je. Budeme pro to dělat, co bude v našich silách,“ prohlásil Tomáš Tvarůžek, majitel firmy PP Hospitals, jež vlastní nemocnici v Brandýse nad Labem a provozuje i nymburskou nemocnici. „Z naší strany jako kupujícího bylo vše v pořádku podle platné legislativy. Pokud byly nějaké formální nedostatky ze strany krajského úřadu, to jsme ovlivnit nemohli,“ tvrdí.

Kromě zmíněných dvou byly v minulosti Středočeským krajem prodány i nemocnice v Rakovníku, Berouně, Hořovicích, Mělníku, Třebotově, dále léčebna dlouhodobě nemocných v Prčicích, pneumologický ústav na Pleši a geriatrické centrum v Kladně.

Podle Ratha jsou některá ze zařízení v takovém stavu, že by si vyžádaly investice několika miliard korun. Toho, že by kraj na provozování dalších nemocnic neměl dost prostředků, se však neobává.

Beroun proti hejtmanovi Proti případnému vrácení nemocnice do rukou kraje včera vystoupilo vedení Berouna. Podle nich totiž berounské nemocnici prodej do soukromých rukou výrazně prospěl. Starosta Jiří Besser (nezávislý) a místostarosta Tomáš Havel (ODS) se shodují: „Zařízení v současnosti vypadá úplně jinak než dříve.“ Podle obou je tu nyní lepší péče. „Současné fungování nemocnice se nedá srovnat s tím, jak fungovala před převzetím soukromým majitelem. Jestli si pan Rath myslí, že tohle pomůže občanům, tak jim to opravdu nepomůže,“ soudí Havel.

Rath privatizaci nemocnic kritizoval od začátku, Bendl po celou dobu trvá na tom, že se jednalo o velmi transparentní proces. Výběrového řízení na nové majitele se účastnili lidé z organizace Transparency International i z Odborového svazu zdravotnictví i sociální péče. Zástupci obou na veřejnosti průběh výběrového řízení chválili. Rath dosud kritizoval především cenu, za kterou byly nemocnice prodané. Prodej prý byl pro kraj velmi nevýhodný. Noví majitelé se sice zavázali i k dalším investicím do ústavů, někteří z nich však tuto povinnost dosud nesplnili a kraj jim schválil odklad.

Autor: