Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ratifikace Lisabonu? Možná už letos

Česko

Německá kancléřka Merkelová uvítala slova premiéra Topolánka o tom, že Praha usiluje o rychlou ratifikaci Lisabonské smlouvy

PRAHA Česko nijak uměle nebrzdí proces ratifikace Lisabonské smlouvy. Právě naopak: tento proces by v Praze mohl být ukončen již do konce tohoto roku. Tedy do té doby, než Česká republika prvního ledna převezme předsednictví Evropské unie. Svou německou kolegyni Angelu Merkelovou o tom během její včerejší návštěvy Prahy ubezpečil premiér Mirek Topolánek.

„Já tu ratifikaci podporuji přes všechny problémy, které s tou smlouvou mám,“ uvedl včera šéf české vlády poté, co s Merkelovou jednal v Kramářově vile. „Bylo by velmi komplikované domlouvat s Iry jejich ratifikační proces a podmínky tohoto procesu a přitom nemít smlouvu sami ratifikovanou. Tomu asi rozumí každý,“ vysvětloval postoj české vlády Topolánek. Lisabonskou smlouvu, která má reformovat evropské instituce a upravit vztahy v rámci unie, dosud ratifikovalo 24 z celkem 27 členských států. Velké vystřízlivění však pro zastánce dokumentu představoval zamítavý výsledek červnového referenda v Irsku. V České republice nyní zkoumá slučitelnost Lisabonské smlouvy se zdejším právním řádem Ústavní soud. Podle informací ČTK by verdikt ústavních právníků mohl padnout na přelomu října a listopadu.

Spolkovou kancléřku slova šéfa české vlády zjevně potěšila. „Velice se těším na úzkou spolupráci s Mirkem Topolánkem a jeho vládou (během českého předsednictví EU),“ prohlásila Merkelová a dodala: „Budeme před sebou mít řadu otázek, které budeme muset řešit.“ Těmi budou mimo jiné přístupová jednání s Chorvatskem či téma jednotné energetické politiky.

Angela Merkelová očekává, že české předsednictví bude stabilní, a to přesto, že ve víkendových krajských volbách zaznamenala Topolánkova ODS těžkou porážku. Volební výsledek jako takový kancléřka odmítla komentovat. V té chvíli si vzal slovo Topolánek: „Většina mých kolegů, kteří vedli vládu v době předsednictví, na to nakonec doplatila. Jako příklad bych uvedl Wolfganga Schüssela nebo Janese Janšu, kteří potom prohráli volby. Mně se to naštěstí stalo už předtím, takže v tomto případě už to mám předplaceno.“ „Česky mluvím jenom trošku“ Včerejší jednání obou státníků se nemohlo vyhnout ani současné finanční krizi. Český premiér v této souvislosti zdůraznil, že mezi Prahou a Berlínem nejsou žádné rozpory. Česko před časem kritizovalo Německo za prohlášení, že zaručí všechny bankovní vklady v plné výši. Celou záležitost ale minulý týden vyjasnil Brusel tím, že stanovil podmínky státní podpory.

Světové finanční krizi se Merkelová věnovala i v projevu, který včera odpoledne přednesla na Karlově univerzitě. Zdůraznila v něm, že nejdůležitějším úkolem politiků je znovu získat ztracenou důvěru občanů v globalizaci, otevřené trhy i otevřené hranice.

Ve své funkci kancléřky zavítala včera Angela Merkelová do Prahy podruhé. Českou metropoli však dobře zná. Coby východoněmecká vědecká pracovnice v oboru fyziky totiž pobývala na stážích na tehdejší Československé akademii věd. Na tuto dobu vzpomněla i ve svém projevu v Karolinu. Vyzdvihla přitom zejména osobu profesora Rudolfa Zahradníka, který se snažil i za těžkých politických podmínek „vždy dosáhnout toho nejlepšího pro vědu“.

A je Angela Merkelová i po letech schopna se domluvit česky? „Bohužel jenom trošku,“ vyslovila pečlivou češtinou, která nesla jen lehké stopy německého přízvuku.

***

„Politici musí znovu získat důvěru lidí v globalizaci a otevřené trhy.“

Autor: