Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenberg lituje Feriho. U soudu se choval jako hovado, tvrdí Pirát

Česko

  11:42aktualizováno  13:47
Na tříletý, zatím nepravomocný, trest pro exposlance za TOP 09 Dominika Feriho reagoval z politiků jako první bývalý ministr zahraničí a spoluzakladatel TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Je mi ho líto,“ řekl bezprostředně po rozhodnutí soudu Schwarzenberg redakci CNN Prima NEWS.

Na verdikt soudní instance reagoval s nedůvěrou. „Žádná justice není podle mé zkušenosti zcela nezávislá,“ řekl Schwarzenberg CNN Prima News.

Dříve se Feriho zastával, podobně jako bývalý prezident Miloš Zeman.

„Nehněvejte se, jsem v Japonsku, mám vypnutou českou SIMku a používám jen japonskou. Jen občas se kouknu, jestli něco nehoří. Tohle fakt nehoří,“ reagoval pro iDNES.cz na žádost o reakci na kauzu Feri druhý zakladatel TOP 09 a bývalý Feriho kolega, exministr financí Miroslav Kalousek.

Šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová reagovala, že ctí nezávislou justici i právo obviněného se odvolat. Jednání, za které byl Feri nepravomocně odsouzen, je podle jejího vyjádření pro Deník N neakceptovatelné.

Má smysl se ozvat, říká Kocmanová

„Dominik Feri je uznán vinným a odsouzen za znásilnění, byť nepravomocně. Je to signál pro oběti, že má smysl se ozvat i po delším čase. Někdy prostě může trvat dlouho vyrovnat se s traumatem a sebrat odvahu,“ komentovala rozsudek poslankyně za Piráty Klára Kocmanová. Poděkovala také novinářům, kteří kauzu Feri otevřeli.

„Většina obětí sexuálního násilí to nenahlásí. V přímém přenosu jsme mohli sledovat proč – celou dobu byly oběti zpochybňovány, ponižovány a zesměšňovány. Děkuji všem za jejich odvahu promluvit. Pro mě nejste oběti, pro mě jste hrdinky,“ reagovala na rozsudek v kauz Feri bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová, která má vést kandidátku Starostů a nezávislých do Evropského parlamentu spolu s Janem Farským.

Ostře se do Feriho pustil bývalý poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík. „Dominik Feri mě hrozně osobně zklamal. Člověk, který měl obrovskou příležitost ukazovat mladým lidem, jak se dá měnit svět k lepšímu, místo toho zneužíval svého postavení, a potom se ještě u soudu choval jako hovado. Smutnej příběh,“ napsal Ferjenčík na síti X (dříve Twitter).

Schwarzenberg Feriho dříve hájil, stejně jako exprezident Zeman

Kontroverzi vyvolal v května 2021 Schwarzenbergův komentář ke kauze. „A co je prosím nevhodné chování? A co je sexuální obtěžování? Že se pětadvacetiletý kluk snaží holku dostat do postele a opačně, bylo vždy považováno za normální. Tak prosím nebuďme pokrytci,“ řekl tehdy Schwarzenberg

„Říkám, že hloupostmi se nezabývám. Možná, že vás překvapím, ale i toto považuji za hloupost. I když jsem se s Karlem Schwarzenbergem mnohokrát lišil v názorech, tak musím připustit, že můj postoj k tomuto údajnému sexuálnímu skandálu se velmi blíží názoru Karla Schwarzenberga,“ řekl v červenci 2021 v rozhovoru pro MF DNES prezident Zeman.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!