Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Reality show, nebo hra na UFO?

Česko

Americké drama letícího balonu a pohřešovaného chlapce pokračuje. Rodičům šestiletého Falcona Heeneho hrozí četná obvinění i možné odebrání dětí. Otec rodiny a milovník reality show Richard Heene si nejspíš chtěl „jen zahrát na UFO“.

FORT COLLINS/PRAHA Nejnovější zprávy z případu Richarda Heeneho z amerického státu Colorado, jenž nechal uletět svůj horkovzdušný balon a pak podvodně tvrdil policii i televizním zpravodajům, že se v něm nachází jeho šestiletý syn, hovoří o řadě hrozících obvinění a dokonce o možnosti odebrání dětí k výchově nezpůsobilým rodičům. Drama, které díky přímému přenosu médií sledovala půlka světa, se zprvu zdálo jako dojemný příběh jedné sympatické rodiny se šťastným koncem. Když se ukázalo, že malý Falcon v letícím balonu nebyl a celou dobu se ukrýval v garáži, všichni si oddechli. Ani oblastního šerifa Jima Alderena, který se u případu zaníceně angažoval, by v tu chvíli nenapadlo, že šlo o předem plánovaný „žert“. Pochybnosti však vyvstaly, když šestileté dítě bezprostředně vysvětlilo novinářům, že „to celé s tatínkem udělali kvůli show“.

Advokát si prý úřad šerifa podá Nyní se tak podle zpráv serveru ABC News očekává, že úřad šerifa v nejbližší době formuluje obvinění manželů Richarda a Mayumi Heeneových, a to pravděpodobně z podvodu, navádění dítěte ke zločinu a lhaní úřadům. Podle sdělení rodinného advokáta Davida Laneho se již Heeneovi dokonce připravují na případné uvržení do vazby.

„Obvinění ze strany šerifova úřadu očekáváme. Jestli však překročí hranice svých kompetencí, podám si je,“ nechal se slyšet advokát Lane v rozhovoru pro televizní relaci Good Morning America. „Nemám nejmenší představu, jaké rádoby důkazy hodlají předkládat,“ dodal.

Ať už budou obvinění a důkazy proti rodičům tří dětí Heeneových jakékoliv, podle státních žalobců jim kromě výrazných pokut a jiných trestů může hrozit i odebrání dětí sociální službou. „Stačí, aby se prokázala nedbalost ve výchově či zneužívání,“ uvedla bývalá státní zástupkyně Wendy Murphyová.

Tragédie jako reklama na plánovanou televizní show V případu fingovaného neštěstí Richarda a Mayumi Heeneových existuje pozoruhodná souvislost s fenoménem televizních reality show. Nejen, že je rodina Heeneových ve Spojených státech známá někdejší účastí v americké verzi pořadu Výměna manželek, ale existují rovněž svědectví, jež dokládají dlouhodobou touhu otce coloradské rodiny po zaznamenání senzace s takřka mimozemskou tematikou UFO.

Během dosavadního vyšetřování policisty rovněž zarazil fakt, že po zjištění neřízeného odletu horkovzdušného balonu oznámil Heene celou věc nejprve televizní stanici a až později policii.

Coloradští vyšetřovatelé podle zpráv agentury AP oznámili, že se chystají oficiálně vyslechnout Heeneho texaského známého Roberta Thomase poté, co na povrch vyplul obsah jejich vzájemné e-mailové komunikace. Heene měl podle všeho s Thomasem diskutovat možnost inscenace balonového neštěstí již před několika měsíci. Svůj záměr prý v e-mailech zdůvodňoval přípravou reklamní kampaně pro novou televizní reality show.

„Mohla by to být událost UFO,“ psalo se prý v e-mailech. „Největší od roku 1947, kdy došlo k havárii v Roswellu. Cílem toho všeho by bylo proslavení rodiny Heeneových, našich reality show, ale také oživení fenoménu UFO obecně,“ zněl prý Heeneho záměr týkající se jím nově plánované reality show. Heeneho potenciální budoucí společník Thomas prý ale v žádném případě netušil, že Heene hodlá do celé věci zapojit vlastní děti.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!