Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Řečtí studenti zase útočili. Na policisty, auta i banky

Česko

Nepokoje v Aténách trvají již přes dva týdny a za této pro vládu nesnadné situace má parlament schvalovat rozpočet na příští rok.

ATÉNY V řecké metropoli došlo v noci ze soboty na neděli k dalším ostrým srážkám mezi studenty a policisty. Ohniskem potyček, které se policii povedlo potlačit až po několika hodinách, byla stejně jako v uplynulých dnech polytechnická škola v aténské čtvrti Exarchia, kde 6. prosince policista zastřelil patnáctiletého mladíka.

Ke srážkám s policií došlo po skončení studentského shromáždění v budově školy. Studenti házeli na policisty zápalné lahve a zapalovali popelnice. Pořádkové síly rozehnaly dav slzným plynem.

Radikálové z řad studentů pak zaútočili zápalnými lahvemi na budovu ministerstva rozvoje a nedalekou bankovní pobočku. Obě budovy byly poškozeny.

Na západě Atén v Nea Philadelfia házeli mladí lidé zápalné lahve na budovu policejní akademie a zapálili šest poblíž zaparkovaných nákladních automobilů a vůz hasičů. Při útocích naštěstí nebyl nikdo zraněn. Další skupina mládeže pálila ohně v popelnicích ve čtvrti Petralona nedaleko centra města v Aghia Paraskevi a v přístavu Pireus nedaleko metropole, jak uvedli policisté. V krétské metropoli Hérakleionu vrhali demonstranti plynové zápalné bomby na pobočku automobilky a dvě banky. Tyto útoky podle policejních zdrojů ustaly v neděli ráno.

Střety mezi mladými lidmi a policií trvají v Aténách a dalších řeckých městech již přes dva týdny. Škody napáchané za tu dobu dosahují milionů eur.

Autor: