Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
9. září 2008 20:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ředitel Národní knihovny Ježek skončil

Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) odvolal ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka (na archivním snímku). Důvodem jsou problémy kolem chystané stavby nové budovy Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) odvolal ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka (na archivním snímku). Důvodem jsou problémy kolem chystané stavby nové budovy Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického. | foto: ČTK

PRAHA Ministr kultury Václav Jehlička odvolal ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka. Důvodem jsou problémy kolem chystané stavby nové budovy Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického. Informaci sdělil mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

Ministr se podle informací ČTK rozhodl Ježka odvolat předminulý týden, oficiálně se čekalo na výsledky právního rozboru průběhu soutěže na novou budovu knihovny.

"Je jisté, že v deklarovaných termínech a místech se nikdy stavět nezačne. Je také čím dál více zřejmé, že architektonická soutěž byla vypsána v rozporu s právem. Za této situace jsem se rozhodl vyměnit generálního ředitele Národní knihovny," uvedl Jehlička.

Řízením Národní knihovny byl k dnešnímu dni pověřen současný ředitel Památníku národního písemnictví Pavel Hazuka, dodal mluvčí. Rozbory ministerstva podle mluvčího vylučují možnost nadále pokračovat v přípravě stavby Kaplického chobotnice. Existují také pochybnosti o platnosti soutěže o návrh nové budovy, z čehož pro stát vyplývají vážná finanční rizika, uvedl.

Kolem nové budovy Národní knihovny je rok a půl po vyhlášení výsledků mezinárodní architektonické soutěže mnoho problémů. Terčem kritiky je způsob vypsání soutěže, který byl údajně v rozporu s českým zákonem. Poukazuje se na to, že vítěz s posvěcením poroty porušil pravidla soutěže, i na to, že knihovna nezajistila pozemek pro stavbu. Přípravu výstavby knihovny kritizoval vedle ministra také premiér Mirek Topolánek.

Hazuka už v Národní knihovně působil - od června 2007 pracoval v sekretariátu ředitele, kde měl na starosti agendu přípravy nové budovy. Letos v únoru dostal bez konkurzu místo ředitele Památníku národního písemnictví; obsadit takto místo ředitele příspěvkové organizace ale je v pravomoci ministra. Na ministerstvo kultury ho přivedl bývalý ministr Vítězslav Jandák (ČSSD), který mu svěřil místo vedoucího odboru umění a knihoven. Na ministerstvu Hazuka skončil v říjnu 2006, kdy ho odvolal Jandákův nástupce Martin Štěpánek.

Ježek byl ve funkci ředitele Národní knihovny od podzimu roku 2004, od té doby usiloval o stavbu nové budovy. Významným a kritizovaným jeho krokem byl v roce 2005 prodej kostela sv. Michala na pražském Starém Městě jeho dlouholetému a kontroverznímu nájemci. Ježek bude v podzimních volbách kandidovat do Senátu za KDU-ČSL. "Vlastimil Ježek má u našich členů jednoznačnou podporu, na jeho kampani budeme spolupracovat a věříme, že se stane naším senátorem," řekl dnes předseda KDU-ČSL v Praze 9 Daniel Kajpr. Podporu Ježkovi vyjádřila i předsedkyně KDU-ČSL Prahy 14 Zuzana Jelenová.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.