Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ředitel nemocnici obral o milion

Česko

BRNO Nejméně milionovou ztrátu způsobil podle brněnského krajského soudu nemocnici svaté Zdislavy v Mostištích na Vysočině její někdejší ředitel Jaroslav Černý. Po včerejšku obžalovaného uznal už podruhé vinným. Ten nyní stojí v čele jiné nemocnice a jakékoliv pochybení popírá.

Soud vyměřil Černému tříletý trest vězení s odkladem na pět let. Dále mu uložil zaplatit pokutu půl milionu korun a zákaz činnosti na pět let. Podle obžaloby překročil zákon při výstavbě nemocniční jednotky intenzivní péče za 18 milionů korun. Vybavení totiž dodala jeho firma Chiromax Invest.

Když Černý ředitelský post v nemocnici opustil, nechal si jeho nástupce udělat finanční audit. Zjistil, že náklady spojené s výstavbou jednotky byly přemrštěné. Potvrdili to i soudní znalci.

Ředitele už jednou trest za pochybnou zakázku stihl, odvolací senát ale nařídil kauzu projednat znovu s přihlédnutím k novým důkazům. Brněnský soud mu vyhověl, ale dospěl ke stejným závěrům o vině a nic nezměnil ani na rozsahu trestu. Černý i po včerejším rozsudku zvažuje odvolání. Za trestný čin zneužití informací v obchodním styku mu hrozilo až osmileté vězení.

Ředitelského křesla se nehodlá vzdát, v současnosti šéfuje nemocnici v Boskovicích, která je největším zdravotnickým zařízením v severní části Jihomoravského kraje.

Vedení boskovické radnice je s Černého výsledky spokojeno. „O verdiktu již víme. Rada jej projedná. Rozsudek ale zatím není pravomocný, a není tedy důvod dělat nějaké personální změny,“ řekl starosta Jaroslav Dohnálek.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: