Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Regulaci naprosto odmítám“

Česko

Kromě telekomunikací neinvestuje dnes skoro žádné odvětví. A Evropská unie nám chce brát zisky, říká v rozhovoru pro LN Hamid Akhavan, výkonný ředitel skupiny T-Mobile.

* LN Na tiskové konferenci k uvedení telefonu T-Mobile G1 jste minulý týden řekl, že internetový provoz ve vaší síti vzrostl za poslední dva roky třináctkrát. Jak dlouho budou takto strmé nárůsty pokračovat?

Předpokládám, že ještě několik dalších let. Jsme teprve na samotném začátku růstové křivky. Mobilní internet tak poroste tímto nebo podobným tempem ještě tak deset nebo dvanáct let, až potom tempo mírně poklesne. Pokud se podíváte na internetový provoz, devadesát devět a půl procenta se ho odehrává na pevné lince, jen půl procenta na mobilu. Za deset let bude řekněme třicet až čtyřicet procent na mobilu, za dvacet let sedmdesát nebo osmdesát procent. Je to velmi podobné jako v případě mobilních hlasových služeb. Před patnácti lety se z mobilu uskutečnilo méně než jedno procento volání. Nyní je to šedesát procent, v některých zemích i více.

* LN Internet tak začíná být velmi důležitým zdrojem vašich příjmů, hned po hlasových službách a textových zprávách. Kolik procent z celkových tržeb T-Mobile tvoří internet?

Jde asi o polovinu tržeb z nehlasových služeb. Víceméně jde skoro o tutéž částku jako u tržeb z textových zpráv. Jenže ty už prakticky nerostou, naopak tržby z poskytování mobilního internetu rostou mírou asi čtyřiceti procent ročně. Brzy tak předběhnou i SMS zprávy.

* LN Na rozdíl od hlasových tarifů je těch internetových velmi málo, v Česku dva či tři. Chystáte se představit letos tarify, které by více odpovídaly potřebám jednotlivých cílových skupin?

Určitě, vývoj bude podobný jako v případě hlasových tarifů. U mobilního připojení jsme ale stále teprve na začátku. Trendem je určitě jejich větší přizpůsobení potřebám zákazníků. Ostatně pokud se podíváte na dobu tak za deset let, předpokládám, že skoro každý zákazník bude mít tarif na míru. Kombinace služeb, které odebíráte, bude tak individuální věc jako oblečení, které nosíte.

* LN Rychlý mobilní internet se nyní hlavně spojuje se sítěmi třetí generace. Nezačali je ale operátoři zavádět zbytečně pozdě?

Podmínky jednotlivých trhů jsou země od země jiné. Například ve Spojených státech jsme začali stavět 3G síť až před rokem a půl. V Česku ji teprve stavíme, využíváme jinou technologii pro poskytování rychlého internetu (tzv. TDD, kterou T-Mobile prodává jako „Internet 4G“ – pozn. red.). Poptávka po službách na síti 3G byla do nedávné doby nízká a přístroje velmi drahé. Pokud bychom postavili v Česku síť dříve, bylo by to s vysokými náklady. Mohli jsme utratit čtyři sta milionů eur, ale aby se tato investice zaplatila, museli bychom uvést dražší tarify. Nyní je ale trh už připraven.

* LN Nezpůsobí ale zavedení 3G opoždění další generace mobilních datových sítí, LTE?

Určitě ne, i když mnoho zemí na světě přeskočí třetí generaci úplně a rovnou skočí do té čtvrté. Ale k rychlému zavedení LTE je mnoho důvodů. Technologie nabízí menší náklady na provoz i stavbu, menší ceny, vyšší šířku pásma, vyšší kapacitu a vyšší rychlost. 3G není ani podmínkou, ani překážkou pro nasazení čtvrté generace v určité zemi.

* LN Síť LTE zatím ale nikde nestojí. 3G technologii trvalo prosazení velmi dlouho, nebude to u LTE podobné?

U třetí generace se hodně věcí nepovedlo. Lidé nevěděli, k čemu je mobilní rychlé připojení, protože v mnoha případech neměli ani to pevné. Je také nutné nezapomínat, že technologie třetí generace nebyla primárně určená pro internet. Když se ale podíváte na čtvrtou generaci, tak tam je jasné, že to budou sítě určené pro mobilní připojení k internetu, s vysokou rychlostí, pro masové využití a s předpokládaným objemem stažených dat kolem deseti gigabajtů měsíčně. Nebude se opakovat ani stejná chyba s pozdním uvedením dostupných mobilních telefonů jako u 3G.

* LN Kdy se tak dočkáme prvního komerčního spuštění?

Předpokládám že v roce 2010, a to v Evropě, USA, Japonsku a Číně.

* LN Jako první jste představili v Evropě telefon T-Mobile G1 s operačním systémem od Google a podporou Google aplikací. Bude konkurencí pro iPhone? Kdo je ideálním zákazníkem pro takový telefon?

Ten, kdo využívá hodně internet a na něm především vyhledávač. Ataké všichni, kdo především posílají textové zprávy a e-maily. K tomu je G1 mnohem lepší než iPhone, protože má QWERTY klávesnici. Na G1 je zadávání textu tak dvakrát až třikrát rychlejší a pohodlnější než na iPhonu. I kvalita internetového prohlížeče je na G1 lepší. Na druhou stranu, pokud chcete hodně poslouchat hudbu, chcete iPod, což je nejlepší hudební přehrávač na světě, a k tomu velmi intuitivní ovládání telefonu, pak je iPhone určitě lepší zařízení.

* LN Drtivá většina firem skupiny T-Mobile se nachází v EU, tedy v zemích, kde se uplatňuje regulace roamingových hovorů. Účty za telefon tak vypadají po výletu do zahraničí o něco lépe...

A myslíte, že díky regulaci?

* LN Regulované ceny jsou řádově nižší než ty, které si operátoři účtovali před tím.

Ale domácí tarify se tolik nesnížily. Regulaci naprosto odmítám, hlavně v byznysu, který je velmi konkurenční, hlavně v západní Evropě. Konkurence je tu tak vysoká, že se už neinvestuje tolik jako například v USA a v Číně. V unii investují operátoři asi sto eur na zákazníka za rok, v USA a Japonsku je to kolem sto šedesáti eur. Evropa tak zůstává v investicích pozadu, protože operátoři si je nemohou dovolit. V západní Evropě je pětatřicet operátorů, ve Spojených státech na stejný počet zákazníků pět. Tržní konsolidace a lepší nastavení cen je nezbytné, protože při příliš nízkých cenách nemáme šanci přežít. Za druhé: regulace jen jedné dílčí části celého byznysu je chybná. A to přesně udělala eurokomisařka Vivian Redingová. Nařídila snížit ceny roamingu, což ale na druhou stranu znamená, že se nesníží ceny domácího volání. A babička, která nevyužívá roaming, tak platí za byznysmena, který nemusí tolik platit za levnější volání v zahraničí.

* LN Očekáváte po volbách do europarlamentu a jmenování nové komise vstřícnější přístup k regulaci roamingu?

Doufám, že tomu tak bude. Každé odvětví dnes snižuje míru investic snad kromě telekomunikací. V roce 2009 budou investice T-Mobile stejně vysoké nebo vyšší jako v roce 2008. Pokud ale vlády nechtějí, abychom investovali, stačí, aby nás podobnými opatřeními připravily o část výnosů. Pak skutečně snížíme investice a budou možná potřeba další záchranné balíčky. Pokud chtějí vlády stimulovat ekonomiku, neměly by zpomalovat odvětví, které stále investuje. To je naše pozice vůči regulátorům.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!