Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidem se v Praze opět otevřely náplavky, přívozy vyjedou zřejmě v pondělí

Česko

  9:41
Pražský magistrát zrušil díky klesající hladině Vltavy většinu protipovodňových opatření, které přijal 3. ledna. Lidem se od čtvrtečního rána otevřely všechny náplavky, je ně možný i vjezd aut. Zavřená z bezpečnostních důvodů zůstává pouze část Rašínova nábřeží.

„Povodňová situace se v Praze stále zlepšuje, a Pražané se tak mohou postupně vrátit k běžnému životu, neboť od rušíme přijatá protipovodňová opatření. Rád bych ale požádal všechny, kteří se budou pohybovat v okolí řeky, aby byli nanejvýš opatrní, protože hladina Vltavy bude ještě minimálně několik dní stále nadprůměrně vysoká,“ uvedl ve středu primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Od čtvrteční osmé hodiny tak mohou Pražané téměř plnohodnotně využít všechny náplavky, je na ně umožněný i vjezd aut. Kvůli zmrzlé vodě na pochozí části Rašínova nábřeží zůstane však tento asi stometrový úsek v blízkosti železničního mostu prozatím uzavřený. Okolo deváté hodiny začaly i práce na otevření protipovodňových vrat na Čertovce.

K obnovení provozu přívozů v Praze 1, 2 a na Vyšehradě pravděpodobně dojde až v pondělí. Nejprve je třeba upravit jejich nástupiště a okolí.

Výstraha ČHMÚ na povodňovou bdělost již skončila, řeka klesla pod první stupeň povodňové aktivity. Další mírný pokles se očekává. Z Vltavské kaskády se ale nadále bude odpouštět obdobné množství vody, neboť pokračuje vysoký odtok z Lipna, což ovlivňuje i hladinu Orlíku. Tento stav bude pokračovat pravděpodobně až do poloviny příštího týdne. Návštěvníci náplavek by tak stále měli dbát zvýšené bezpečnosti.

Autoři: ,

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč