Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Je to nechutné, zastavte to, píše Vojtěchovi rektor ČVUT kvůli brutální kampani na podporu očkování

Ministerstvo zdravotnictví mění kurz stávající očkovací kampaně. foto: Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví představilo novou „brutální“ kampaň, která má přimět lidi k očkování. V ní ukazuje reálné fotky z covidárií. Rektor ČVUT Vojtěch Petráček však v úterý ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi kvůli kampani zaslal otevřený dopis. „Každý z nás, kdo je vybaven empatií a citem pro bolest druhých, bude při pohledu na kruté snímky z ARO trpět,“ stojí v dopise, ve kterém žádá okamžité zastavení kampaně.
  20:21aktualizováno  21:01

„Jako občan a rektor ČVUT důrazně protestuji proti agresivní kampani, využívající reálné obrazy umírajících a zemřelých na COVID k „motivaci“ k očkování,“ píše v úvodu dopisu  rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Dopisem reaguje na novou kampaň ministerstva zdravotnictví. 

To na jednom snímku například ukazuje tři zdravotníky v nemocnici, jak se chystají zabalit bezvládné tělo do modrého plastového obalu. Podle popisku pacient zemřel na covid, protože uvěřil dezinformacím. Další snímek zobrazuje, jak zrovna dva lidé zavírají rakev. 

Na brutální kampaň, jak ji nazval premiér Andrej Babiš však rektor ČVUT v dopise reagoval slovy: „Kdo je vybaven empatií a citem pro bolest druhých, bude při pohledu na kruté snímky z ARO trpět … bez ohledu na to, jestli je cílem vaší kampaně, či je dávno očkován nebo je to malé dítě!“

Podle Petráčka u mnohých vyvolá tato stresová expozice post-traumatické stresové poruchy či deprese. „Tato kampaň uškodí plošně naší společnosti a jako motivace nezapůsobí,“ píše dále s tím, že pochybuje o existenci lékařsko-etické a psychologického zhodnocení agresivní a stresující kampaně.

Obrazy mrtvých zasáhnou celou společnost

„Obrazy umírajících a mrtvých zasáhnou celou společnost – naše děti a my všichni budeme vystaveni intenzivnímu mediálnímu stresu vyvolávajícímu strach a napětí ve společnosti,“ zdůrazňuje Petráček. Ten rovněž podotýká, že šíření hrůzy a obrazu umírání jako motivační prostředek musí zásadně odmítnout: „A rádci, kteří to navrhují, jsou špatní rádci!“

Kromě obrazové části je podle slov rektora pobuřující i textová forma. „Jak můžete vědět, že zemřelý neměl dobrý důvod, proč nebyl očkován, jak můžete spojit vaše hesla, která jej odsuzují, s nešťastným osudem, který neznáte. Pane ministře, je to nechutné!,“ reaguje dále na kampaň Petráček.

Bezvládné tělo pacienta s covidem děsí. Ministerstvo představilo drsnou kampaň

Rektor se dále v dopise ministra dotazuje. Proč se nikdo z jeho týmu raději nezamyslí nad tím, proč se někteří nechtějí očkovat, a nenabídne jim pomocnou ruku a možnou cestu, například nabídkou hrazení testu protilátek a buněčné imunity.

„Víte přeci, že ti z nás, kdo nemoc prodělali, jsou chráněni lépe než očkovaní před těžkým průběhem a hospitalizací! Mnozí mohou cítit obavu před očkováním, protože se obávají reakce při vysokých hodnotách protilátek,“ podotýká rektor. Ten dále vysvětluje, že pokud lidé zjistí, že protilátky či buněčnou imunitu nemají, mohou zvážit očkování pro vlastní ochranu. 

Žádám o její okamžité zastavení

„Zásadou rozhodování o vlastním zdraví musí být svobodné rozhodnutí bez nátlaku a strachu! Vaše opatření tento princip hrubě narušuje,“ zdůrazňuje vzápětí a současně apeluje na ministra.

„Nedělejte v posledních dnech vašeho působení velmi negativní krok, který poškozuje celou společnost a pouze neopodstatněně zvyšuje napětí a nejistotu vznikající nešťastným způsobem komunikace Vašeho ministerstva v této věci!,“ uvádí dále v dopise, který uzavírá: „Jako jednoduchý etický etalon existuje Kantův kategorický imperativ, který říká: 

Otevřený dopis rektora ČVUT, kterému se nelíbí nová kampaň ministerstva zdravotnictví. (9. listopadu) | foto: iDNES.cz

„Jednej podle zásady, o které bys chtěl, aby se stala obecným zákonem.“ Vy sám byste si přál, aby bylo zákonem, aby byli občané tlačeni k osobnímu rozhodnutí nátlakem a hrůzou z obrazu smrti a umírání? Předpokládám, že ne, jako každý z demokraticky smýšlejících občanů. Proto je vaše kampaň neetická! Žádám proto o její okamžité zastavení,“ uzavírá Petráček.

Ministerstvo zdravotnictví vybíralo podle mluvčího Daniela Köppla z několika stovek snímků, přičemž v kampani jich bude využito zhruba 12. Mluvčí to sdělil serveru iRozhlas. Reálné snímky pacientů přímo v covidáriu nafotil fotograf Lukáš Bíba, od kterého autorská práva na ně poté ministerstvo zakoupilo za 198 900 korun bez DPH.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč