Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Rektorem VŠCHT se stane prorektor Milan Pospíšil, získal většinu hlasů

Milan Pospíšil foto: Jakub Stadler, MAFRA

Rektorem VŠCHT pro období 2024 až 2027 bude dosavadní prorektor Milan Pospíšil. V čele univerzity stane poprvé. Získal 18 z 27 hlasů akademiků. Porazil nynějšího rektora univerzity Pavla Matějku, který získal osm hlasů. Jeden hlas byl neplatný. Pospíšil by se měl funkce rektora ujmout od začátku roku 2024.
  13:59aktualizováno  15:50

Pospíšila a Matějku jako kandidáty do čela univerzity navrhli akademici z pražské vysoké školy. Zvoleného kandidáta na rektora musí ještě schválit vláda a následně by ho měl do funkce jmenovat prezident Petr Pavel.

Nynější prorektor Pospíšil chce jako rektor VŠCHT mimo jiné inovovat stávající studijní programy tak, aby byly pro zájemce o studium a studenty zajímavější. „Výsledkem by měly být studijní programy, které budou dostatečně atraktivní jak pro všechny, kteří inklinují k akademické dráze, tak pro ty, kteří spíše preferují praxi,“ uvedl.

Zmínil, že v současnosti mladí lidé moc nesměřují k technickým disciplínám. Aby neklesl zájem uchazečů o školu a počet studentů, je podle něj potřeba zvyšovat její atraktivitu a nabízených oborů. Více pozornosti chce věnovat i práci s doktorandy.

Profesor Pospíšil se narodil v roce 1963 v Klatovech. Vystudoval obor Chemické a energetické zpracování paliv na VŠCHT, kde v roce 1985 získal titul inženýra. Ve stejném oboru se v roce 2002 habilitoval a v roce 2016 byl jmenován profesorem.

Od roku 1987 pedagogicky a výzkumně působí na Ústavu technologie ropy a alternativních paliv. V minulosti působil jako proděkan Fakulty technologie ochrany prostředí, prorektor pro vědu a výzkum a prorektor pro strategie a rozvoj. Nyní je rovněž předsedou Rady vysokých škol.

Profesoři Matějka a Pospíšil se o rektorskou funkci ucházeli i v roce 2019. Kandidáty byli tehdy navíc David Sedmidubský a Tomáš Ruml, který pak ale z kandidatury odstoupil. Při tehdejších volbách uspěl Matějka, když ve druhém kole volby získal 13 ze 24 hlasů a porazil Pospíšila.

Autoři: ,