Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Reportér ČT: Data možná neunikla z BIS

Česko

PRAHA Bezpečnostní a informační služba se při pátrání po zmizelých dokumentech ze svých trezorů pustila i po stopě reportéra České televize Dalibora Bártka.

Impulzem pro monitorování žurnalistových aktivit zřejmě byla více než rok stará reportáž, v níž Bártek zveřejnil nahrávku rozhovoru bývalého šéfa ekonomického oboru BIS Martina Uhra s podnikatelem Radovanem Krejčířem. Ten byl v té době ve vazbě a Uher ho ve vězení navštívil. Z uveřejněné části rozhovoru lze dovodit, že se Uher snažil Krejčíře přimět ke spolupráci s BIS. Tato nahrávka je zřejmě jedním z materiálů, které se před lety z BIS ztratily. Proto se kontrarozvědka zaměřila na to, odkud ji Bártek získal a jestli nemá materiálů víc. Redaktor i jeho nadřízený Marek Wollner však tvrdí, že Bártek dostal pouze tento rozhovor. „Dlouhodobě monitoruji aktivity Radovana Krejčíře a díky sérii reportáží jsem získal kontakty na lidi, kteří o jeho podnikání věděli hodně. Jeden z těchto zdrojů mi dal cédéčko, na kterém byla tato nahrávka. Žádné další materiály jsem neviděl,“ řekl Bártek v pořadu Otázky Václava Moravce.

Podle Bártka navíc Uher (nebo BIS) pravděpodobně nebyl jediným, kdo nahrávkou rozhovoru z vazební věznice disponoval. „Podle mých informací o návštěvě pracovníka BIS ve vazbě věděli policisté a státní zástupce a ta dohoda zněla: My tě tam pustíme, a ty nám poskytneš tu nahrávku. Takže je možné, že to neuniklo z BIS, ale ze státního zastupitelství nebo policie,“ dodal Bártek.

Autor: