Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Řešením by byla panelová diskuse“

Česko

PRAHA Rozepře mezi oběma politiky rozvířily emoce i mezi členy ČSSD. Některým z nich se nelíbí forma výměny názorů: že se Havel s Paroubkem osočují přes média. Takový názor má třeba místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek.

„Já bych rozhodně nedělal rovnítko mezi pana Havla a Topolánka a ani pana Vondru, protože příběh exprezidenta Havla je na daleko větší debatu. Proto jsem požádal Havla, jestli bychom mohli nějakou takovou debatu na toto téma uspořádat,“ řekl po víkendové roztržce Zaorálek. A dodal, že se on sám osobně zasadí o to, aby se vedení ČSSD a exprezident sešli například u panelové diskuse. „Poté, co se Havel tak tvrdě opřel do ČSSD v rozhovoru pro MF Dnes, jsem mu napsal otevřený dopis. Už se ale asi neví, že on mi na něj odepsal. Zatím nemáme termín, ale byl bych velice rád, kdybychom brzy udělali nějakou debatu, nějaký panel k tomu. Protože bych to nechtěl vést jako nějaký střet, spor, který eskaluje v napětí. Chceme dialog,“ popsal LN Zaorálek. Podle svých slov je rád, že Havel na jeho otevřený dopis odpověděl a dialog přijal.

„V posledních dnech jsem si dokonce říkal, že už bych chtěl domluvit to setkání, platformu té debaty, nějak konkrétněji,“ svěřil se Zaorálek. „Takové pokusy jsme měli i s Topolánkem a podobně, to tedy nikam nevedlo, ale v případě exprezidenta Václava Havla bych to nechtěl vzdát,“ dodal Zaorálek.

Jiným socialistům ale připadá nynější výměna názorů obou politiků v pořádku. Předsedy ČSSD se zastává například Milan Urban. „Já jsem si trochu přestal vážit Václava Havla, když komentoval situaci v automobilovém průmyslu a přirovnal to ke koncentračním táborům, čímž urazil spoustu lidí. Žijeme v demokratické zemi, ať si klidně ty výroky lidé přečtou z novin, ať se to dozví,“ řekl Urban.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!