Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Grafitti z Karlova mostu zmizelo. Restaurátor za víkend čmáranici odstranil, stav ještě zkontrolují památkáři

Restaurátor Jakub Tlučhoř od brzkých ranních hodin pracuje na Karlově mostě na odstranění graffiti nápisu, k jehož vyvedení se v sobotu přiznal mladistvý. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Restaurátor, který pro pražskou Technickou správu komunikací (TSK) od soboty odstraňoval graffiti z Karlova mostu, skončil s pracemi v neděli večer, řekla mluvčí TSK Barbora Lišková. Dodala, že na místě se ještě uskuteční kontrola s památkáři, kteří rozhodnou, zda budou potřeba další úpravy. K poškození mostu se v sobotu policii přihlásil mladý muž.
  13:33

Modré nápisy v angličtině se objevily na mostě v pátek, pokrývaly pravou stranu zábradlí a části podstavce jedné ze soch a lampy. Případem se v pátek začali zabývat policisté, TSK pak zajistila odstranění graffiti, kvůli kterému restaurátor Jakub Tlučhoř přerušil dovolenou.

Restaurátor kvůli grafitti na Karlově mostě přerušil zahraniční dovolenou. Pracovat bude i přes noc

Čištění začalo v sobotu po poledni a trvalo do večera následujícího dne. „Na místě ještě bude kontrola se zástupci památkové péče a další postup bude upřesněn,“ uvedla dnes Lišková. Tlučhoř je odborným restaurátorem s licencí na kulturní památky, což je nutná kvalifikace pro podobné práce. Vandalské projevy sprejerů podle svých slov odstraňoval z nejstaršího mostu v metropoli už několikrát, tento případ ale označil za nejrozsáhlejší.

Restaurátor Jakub Tlučhoř od brzkých ranních hodin pracuje na Karlově mostě na...
Restaurátor Jakub Tlučhoř od brzkých ranních hodin pracuje na Karlově mostě na...

Policie měla při řešení případu k dispozici kamerové záběry, na základě kterých se jí v sobotu v podvečer přihlásil nezletilý pachatel. Podle záběrů s ním byla ještě dívka, jejíž totožnost policie také zná. U obou nicméně nemůžou policisté kvůli nezletilosti sdělit totožnost. Trestný čin poškození cizí věci může soud potrestat až tříletým vězením, mladistvým v případě prokázání viny hrozí nižší tresty. Škoda, kterou na jedné z nejznámějších památek Česka vznikla, byla předběžně vyčíslena na 100 000 korun.

Mladík, který posprejoval Karlův most, se přihlásil policii. Ta zná také identitu dívky

Most posprejovali vandalové i v minulosti. Loni v prosinci potvrdil pražský městský soud roční podmíněný trest německému turistovi Benjaminu Wittigovi, který spolu se svým bratrem Niclasem Steigerem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu. Cizinci nechal také stotisícový peněžitý trest a vyhoštění na pět let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!