Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Richtěr hraje Beethovena

Česko

Hudba

Že Svjatoslav Richtěr hraje barevně, citlivě, neopakovatelně, vědí ctitelé geniálního pianisty dávno. Nahrávky dvou Beethovenových klavírních koncertů pocházejí z virtuosova hostování u nás v letech 1956 a 1962. Svjatoslav Richtěr hrál s Českou filharmonií řízenou Karlem Ančerlem.

Dokládají, že ruský pianista i české publikum vždy fascinoval (poprvé jej živě zažili posluchači na koncertě Pražského jara v roce 1950). Byl všestranný, disponoval dokonalou technikou, ale též intuicí, jeho hra vždy znovu překvapovala, byť by hrál třeba díla obecně známá a frekventovaná. Třebaže byl interpretační hvězdou vpravdě první jasnosti, nepohrdl ani malými sály a koncertováním mimo centra, nikdy svá vystoupení neodbyl, vždy se podobala soustředěnému rituálu a posluchači opakovaně odcházeli s pocitem mimořádného zážitku. V Supraphonu nyní vychází pozoruhodná řada remasterovaných nahrávek dnes už historických, v nichž si znovu (a někdo třeba poprvé) připomínáme mistrovství někdejších hvězd. Nejen sólistů, ale též České filharmonie a velkých dirigentských jmen – Ančerla či Talicha.

Klavírní koncert č. 1 C dur op. 15 (nahr. 1956) Klavírní koncert č. 3 c moll op. 37 (nahr. 1962) Svjatoslav Richtěr – klavír, Česká filharmonie / Karel Ančerl, Supraphon 2010

Autor: