Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Řidič autobusu je před soudem, hrozí mu pět let

Česko

ZLÍN Z obecného ohrožení se před Okresním soudem ve Zlíně zodpovídá osmapadesátiletý řidič autobusu Rudolf Fimbinger. Podle obžaloby muž jako řidič kloubového autobusu městské hromadné dopravy způsobil v lednu mezi zlínskými okrajovými částmi Velíková a Štípa havárii, při níž se zranilo sedmnáct lidí.

Fimbinger včera prohlásil, že žádnou chybu neudělal. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu až pět let za mřížemi. Podle obžaloby šofér nepřizpůsobil rychlost jízdy vlastnostem autobusu, stavu vozovky a povětrnostním podmínkám a na přímém úseku v rychlosti 61 kilometrů za hodinu havaroval. Vůz dostal smyk a následně se převrátil na bok. Zraněno bylo 17 z 30 cestujících, z toho jeden vážně. „Ten den jsem tam jel počtvrté. Jel jsem normálně, nic jsem neporušil. Najednou mě to táhlo doprava, nebrzdil jsem ani nepřidával a snažil jsem se to vyrovnat stočením volantu doleva. Jenže autobus se rozkmital, nedovedu si to vysvětlit. Chtěl bych se omluvit cestujícím, že jsem jim způsobil problémy. Jinak se vinen necítím. Ale nesu s nimi velký soucit,“ uvedl Fimbinger, který jezdil bez problémů 36 let.

Někteří cestující uvedli, že „měli pocit, že autobus jede docela rychle“. Ani počasí prý osudného rána nebylo ideální. Podle jiných svědků byla příčinou havárie asi technická závada na voze. To ale znalci odmítli. Soudce líčení odročil kvůli získání dalších důkazů na prosinec.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: