Diskuse k článku: Říkejte Česku v angličtině Czechia, ne Czech, poprosí politici OSN

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 49
  • Poslední: 18.4.2016 18:57
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Y. Fetsyshkanyn 18.4.2016 18:57

CzechominusSlovakia

R. Doubravský 13.4.2016 13:20

Jsme svědky dlouhodobého spontánního procesu likvidace moravské národní svébytnosti: (1) moravský jazyk se označí za češtinu (Čechů je více), (2) Čechy a Morava se označí za Česko (tam se mluví česky). (3) Česko se označí za Čechy (denně v médiích), (4) žijete v Čechách, mluvíte česky = jste Češi a šmytec. Tím si prošla řada národů i nárůdků, někde našli korektní řešení (V. Británie, Německo, Nizozemí), jinde nikoli (Frankreich). Je věcí zbývajících Moravanů, jestli nevědomý český tlak akceptují (jako třeba Bretonci) nebo se pokusí vynutit si nějaké korektní řešení britského typu (zkuste říct Skotovi, že je Angličan).

Goeg 13.4.2016 14:13

Takze podle vas moravsky jazyk neni cestina. Jakym jazykem jste tedy napsal svuj prispevek - moravskym? Cesko se sklada z Cech, Moravy a Slezska. Vy ocividne nerozeznavate, tedy spise nechcete rozeznavat, rozdil mezi Cechy a Ceskem. Cesky Tesin je ve Slezsku a jmenuje se Cesky Tesin prave proto, ze se tam mluvi cesky. Cesko je tam, kde se mluvi cesky.

R. Doubravský 13.4.2016 16:18

Podsouváte mi věci, které jsem nenapsal. Označení společného jazyka Čechů a Moravanů za češtinu je věcí přijaté konvence a z Moravanů se tím nestávají Čechové, stejně jako ze Švýcarů či Rakušanů Němci. Rozdíl mezi Čechami a Českem vnímám velmi přesně, vadí mi, když se to nerozlišuje.

m. Řehák 13.4.2016 18:12

Pane Goegu,

my Moravané používáme český jazyk, naši západní sousedé v Česku jazyk českej.

Název "Česko" směřuje poťouchlým způsobem k etnickému čistění - v tomto ohledu si nezadá s hakenkrajcem. Analogicky by se mohl celý stát jmenovat "Moravsko" (odvozeno od názvu naší, ne Vaší země); dovedu si představit toho křiku v Praze (asi jako kolem tibetské vlajky). Apropos - pokud by se ČLR označila jako "Čínsko", pak by se tam pohodlně vešel jak Tibet, tak Sintijang a možná i Tchajwan a Bursík by neměl o čem mluvit.

Po právní stránce slovo Česko/Czechia pošlapává práva skupiny obyvatel a směřuje k odnárodňování.

V případě, že by se stávající ČR rozdělila na západní Česko/Czechia (na území Čech - 6 mil.obyv.) a na nové menší Československo (na území Moravy a jižního Slezska - 4 mil.obyv.), pak by vše bylo v nejlepším pořádku. K dělení by mohlo dojít podle vzoru z r.1992 kultivovaným způsobem; navíc opět ve vile Tugendhat, která byla mezitím opravena.

m. Řehák 13.4.2016 18:52

Co se týče Č.Těšína: nedaleko od Těšína (dvojměstí podobně jako Goerlitz/Zgorzelec, nebo Komárno/Komárom, případně Slezská/Moravská Ostrava, resp. Moravská/Česká Jihlava) je také ve Slezsku město Czechowice Dziedice, v Čechách jsou Moravany, Moravičany, Moravsko, taky Uhersko, na Moravě jsou Čechy po Kosířem, Česká u Kuřimu, Čechyně, v Rakousku je u Vídně Deutsch Wagram, Moravská Dyja a Deutsche Thaya se vlévají v jednu řeku. A konečně "Anglicko je tam, kde se mluví anglicky", aspoň dle Vašeho laskavého a směrodatného názoru?

J. Mydloch 13.4.2016 17:43

Ja su též moravák, ale takové debilní řeči by mně ani nenapadli....Co si myslíš že ti z tou moravskou národností pomožeš?

R. Doubravský 13.4.2016 18:08

Moravská národnost se v moderní době plnohodnotně nevytvořila a možná ani nevytvoří. Nic si od ní neslibuju, ale jsem doma na Moravě a nemám rád, když se jí (nebo celému státu) říká Čechy. To je jako kdyby ti, Mydlochu, někdo tvrdil, že se jmenuješ Pulkrt.

m. Řehák 13.4.2016 18:27

Pane Doubravský,

to že se moravská národnost v moderní době ještě plnohodnotně nevytvořila má své důvody (ryba smrdí od Prahy). Pražský pediatr Josef Švejcar působící dlouhodobě na Slovensku,vzpomínal, že v r. 1920 na otázku, kdo jsou lidé, které potkával, dostával unisono odpověď "Slovák Maďar". Situace v současné ČR je podobná situaci v Horních Uhrách přesně před 100 lety, i s těmi šovinismy: uherským i českým. P5esto se stal ze slováků v moderní době plnohodnotný národ. Ostatně i Dobrovský, když psal německy svou "Mluvnici", vůbec nepředpokládal, že se čeština ještě vzpamatuje a že Češi budou existovat jako národ (narozen v Maďarsku, pohřben u severní zdi brněnského Ústředního hřbitova).

R. Doubravský 15.4.2016 12:49

Souhlas. Slovákům k jejich národní emancipaci velmi posloužil právě ten pragočeský přezíravý postoj, který se dnes projevuje i vůči Moravě.

m. Řehák 18.4.2016 18:18

Pragočeský přezíravý postoj byl jednou z příčin. V Uhrách se maďarský nacionalismus projevil až v 19.století, když při nějakém sčítání (censu) zjistili, že Maďarů je poměrně málo;pak začali tlačit na pilu. Teprve potom si Slováci v Uhrách vytrpěli očistec.

Podobně začali být nervosní i Češi o více než století později, když v censu z r.1991 se k moravské národnosti přihlásilo "z čistého nebe" asi 1,3 milionu obyvatel. Jednak v tisku začaly invektivy proti této národnosti, jednak vládní zástupce pro nár.menšiny Petr Uhl požádal svého slovenského kolegu, aby se na Slovensku mor. národnost nezjišťovala (asi projev multikulturní tolerance?) a media začala křížovou palbu se slovy "český" a "Česko".

Samozřejmě "ryba smrdí od Prahy" - možná, že zanedlouho prozřou nejen Moraváci, ale dokonce i samotní Češi; Praha má v tomto ohledu didaktický dar.

Přezíravý pražský postoj se projevuje v jejich oblíbeném dělení: "pražští" a "mimopražští".

m. Řehák 13.4.2016 18:17

Pane Mydlochu, naši moravští předkové se označovali jako rakouští Slované. Pokud bych měl chytračit, pak bych byl raději Číňanem, než Čechem. U svého moravanství setrvám. Moja babička by na váš příspěvek asi řekla: "chlapče, hlúposť je také dar Boží, ale malý".

m. Řehák 13.4.2016 18:13

Bravo!

J. Kvapil 13.4.2016 5:00

To je teda blbost. To zní jak Chechnya. Mělo by se říkat Czechland tak jako se říká Poland. Czech Republic nebo Czechia jsou výrazy na které každý anglicky mluvící čumí jak osel.

m. Řehák 13.4.2016 18:30

Pane Kvapile, ne Czechland (to by bylo jen Česko alias Čechy), ale Czechlands - jedná se totiž o tři země.

J. Kvapil 13.4.2016 22:21

Ano, tak by to bylo nejlepší.

S. Panza 13.4.2016 2:23

Naprostou nevhodnost názvu Czechia jasně prokázal jistý zástupce Moravanů v diskuzi na ČT. Czechia totiž opomíjí hrdé obyvatele potomků Velkomoravské říše, kteří zcela jistě nejsou Češi, když jsou Moravané. Podle tohoto patriota musí jméno vyjadřovat mnohakost našich zemí, protože jinak by zaniklo i věhlasné moravské víno. Proto by přivítal název Česko-Moravsko. případně by připustil i Česko-Moravsko-Slezsko.

Nicméně ten název by zřejmě byl dost dlouhý a prakticky málo použitelný i v překladech.

Osvícen tím Moravákem a zřejmě i duchem svatým se mi zjevil spásonosný nápad, který by tento zdánlivě neřešitelný rébus vyřešil a uspokojilpožadvky všech zainteresovaných.

CZEMOR složenina z CZEchia a MORavia - to je ten geniální název. Jen si vychutnejte tu ráznost a dynamičnost jak to bude v američtině znít:

"ČEMOR" a pokud použijeme anglickou výslovnost "ČEMOUR" tak bude libuzvučně vyjádřena nesmírná hloubka a poetičnost duší našich slovanských národů.

S. Panza 13.4.2016 2:44

Samozřejmě, že se zvážil i opačnou variantu MORCZE. ale tu jsem zavrhnul. Je velmi pravděpodobně že název vyslovaný MORČE by byl přiliš asociován s hlodavcem nebyl by našimi národy přijat příznivě. Takže jste milý Moravané nějakým čehůnem zase přesunuti na druhé míst.

Výslovnost ČEMOUR má jednu nespornou výhodu - mohla by uspokojit nároky Slezanů. Připomíná "černý mour" a nikdo nepopře, že černé uhlí je charakteristické pro Slezko.

Nicméně i to by asi Slezské nároky neuspokojilo. Takže se nabízí vhodný název který by uspokojil všechny: CZEMORSLE. vyslované ČEMOURSLÍ to je přeci jméno co by nesmazatelně vrylo do myslí všech. Už při prvním vyslechnutí by zpusobilo v mysli posluchače naprosto nezapometulný šok.

Jen se obávám, že by to nemuselo dopadnout dobře, kdyby své nároky začali uplatňovat Chodové, Valaši, nebo dokonce i Horně-Dolňáci.

Goeg 13.4.2016 3:11

Jak rikal ten moravsky nacionalista v televizi, tak bychom meli usporadat referendum a kazdy by si tam mohl vybrat, co se mu libi z toho, co tady navrhujete. At nam ale ukaze jedinou zemi na zemekouli, kde usporadali referendum o tom, jak se jim bude rikat anglicky. To je tedy gol. CT opravdu do svych diskuzi obcas zve odborniky na slovo vzate. Mimochodem, anglicky termin Czechia schvalila Nazvoslovna komise jiz v roce 1993. A te to ze zakona prislusi, takze neni co resit, i kdyz se to nelibi Horackovi.

m. Řehák 13.4.2016 18:33

Pane Goegu, to co říkal ten "moravský nacionalista" se mi velmi líbilo, ba mluvil mi z duše; já se neztotožňuji s projevy českých nacionalistů, tedy ani s tím Vaším.

m. Řehák 13.4.2016 18:56

Pane S.Panzo, občas vodím svou vnučku ze školky - na státním znaku na její zdi se obzvlášť vyjímají symboly Chodska, Valašska/Valach a především ty Horně-Dolňácka, které si vychutnávám.

Předpokládal jsem u Vás víc inteligence.

P. Sulc 13.4.2016 6:48

Moravane jsou geograficky, kulturou a jazykove to jsou Cesi. Je to smesne, jak se prtaty narudek chce delit na dva ci mozna tri jeste prtavejsi. Uz takhle ty Cechy ve svete temer nikdou nezna, az oni se domnivaji, ze se jim svet obdivuje a kouka na ne v uzasu.

R. Doubravský 13.4.2016 11:02

Kulturou i jazykově jsme Moravané, byť jistě ne každý obyvatel Moravy se tak cítí (neřeší to). Naším rodným jazykem je čeština, ale nebýt dávného maďarského vpádu, tentýž jazyk by se zřejmě jmenoval moravština. Takže jde jen o konvenční označení, se kterým už po staletí nemají Moravané problém, koneckonců bratrů Čechů je více, tak je to spravedlivější. Vadí mi pouze rozšířená cimrmanovská představa, že za východní hranicí Čech leží další, ještě východnější Čechy. Ta země se už tisíc let jmenuje Morava a bohorovné ignorování tohoto faktu (z pohodlnosti, neznalosti) nemůže přinést nic dobrého.

Goeg 13.4.2016 14:18

Moravu ale nikdo neignoruje. V Polsku maji take Slezsko a take ho nemaji v nazvu statu. v Nemecku Bavorsko, Sasko atd., v Italii Jizni Tyrolsko a tak to je temre v kazde zemi. Tato vnitrni rozmanitost ale neni v zadne z techto zemi vyjadrena v jejim zemepisnem zajmu. A hlavne v zahranici to pri jasnem pojmenovani statu nikoho nezajima. Moravu vam nikdo nebere.

R. Doubravský 13.4.2016 16:29

V názvu státu to být nemusí. Vadí mi pouze, když se o Moravě píše jako o Čechách (ČT: "největší nezaměstnanost v Čechách je v Ostravě"), případně se termínem Čechy označuje celé Česko (dnes a denně v médiích).

m. Řehák 13.4.2016 19:07

Pane Goegu, klepl jste hřebík na hlavičku. Samozřejmě vtip spočívá v tom, že v Německu se ke svým zemím hlásí; tam, kde jim je zrušili komunisti (v NDR) tak jako nám, tam je okamžitě po sjednocení zase zavedli. U nás dodnes (od r.1949) převládá komunistický vkus krajů. Navíc název Německo není totžný s názvem některé ze zemí, jako je v případě ČR. Taky měli podobnou situaci za Pruska. Někdejšímu prušáctví odpovídá do puntíku současné čecháctví; a na sviňu právě s tím Českem!

m. Řehák 13.4.2016 19:00

Pane Doubravský, máte pravdu. Navíc již v polovině 19.stol. konstatoval K.H.Borovský, že "spisowný jazyk je wlastně čistá morawčina" a tak to zůstalo dodnes. Právě proto se jej Čechové nesnadně učí a raději používají "svý český nářečí" (obecnou češtinu) Slovy Pavla Eisnera "nehrají na varhany, ale na flašinet" . V tom jim nemohu pomoci.

m. Řehák 13.4.2016 18:42

Pane Sulci, většina občanů USA "jsou geograficky, kulturou a jazykove ta jsou Anglicane". Byl jsem asi 20 krát v Lucembursku - ti jsou spíš "prtaty narudek" celkem asi 400 tisíc obyv., polovina z toho gastarbeiteři. Přestože mluví plynně francouzsky a německy, přesto mají i svůj "luxemburský hantec" - letzeburgisch, který se učí v prvních pěti třídách základní školy. Národní důchod na hlavu je s ČR nesrovnatelný v jejich prospěch. Navíc jsou rovnoprávným členem EU stejně jako 20 krát lidnatější ČR. Co se týká Čechů - jako Moravan mezi ně nepatřím. (Při posledním sčítání se přihlásil ke své moravské národnosti větší počet lidí, než má celé lucembursko obyvatel.

J. Kohout 12.4.2016 23:15

A Czechistan by nešlo? Určitě by to bylo pro naší dobu docela příslušné. U nás je teď možné úplně všechno.

D. Stirský 12.4.2016 23:11

Czechia. Má to logiku. A propos: Když jsem v 80. letech jezdil za sestrou do SRN, měla přítele - Moraváka se vším všudy. A ten se mě vždy ptal: "Tož a co u nás, v Česku?" Zpočátku mně to přišlo divné, ale zvykl jsem si a od té doby mně Česko divné nepřipadá.