Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rock Café musí omezit koncerty

Česko

  10:20
PRAHA - Potíže pražských rockových hudební scén neberou konce. Politikům chybí odvaha alternativní kluby podpořit, jdou snazší cestou většinového vkusu. Roxy, Sedmička, Delta, Palác Akropolis, Újezd a nově Rock Café. Ty všechny se setkaly s nepochopením, stížnostmi, výpověďmi, těm všem hrozil nebo hrozí zánik. Zatím přežívají, jejich budoucnost je ale nejistá.

Koncerty se musí omezit. foto: Hynek GlosLidové noviny

Rock Café se zavře, Praha 1 mu připravuje výpověď, proběhla počátkem týdne médii smutná zpráva pro příznivce rocku. Ačkoliv se radnice nyní s provozovateli klubu nakonec dohodla na kompromisu koncertování jen do deseti hodin večer, vyhráno podnik nemá.

Brzké začátky koncertů zřejmě odlákají část hostů a ani po opravě porouchaného odhlučnění není jisté, že Praha 1 Rock Café opět povolí noční produkci. Pokud by měl klub zůstat v omezeném režimu trvale, bude podle jednatele Michaela Pánka odsouzen k zániku.

Podobně černou budoucnost má před sebou nejspíš i legendární punkový klub Sedmička v areálu strahovských kolejí. Před rokem zachránila Klub 007 Strahov od uzavření vlna solidarity v podobě benefičních koncertů, jejichž výtěžek byl použit na odhlučnění podniku.

Pokud se ale realizuje plán Prahy 6 na přestěhování studentských kolejí ze Strahova do Ruzyně, bude to znamenat i definitivní zánik Sedmičky, kde začínaly takové kapely jako Už jsme doma, Garáž, Psí vojáci nebo Krausberry. O vlásek unikl konci i klub Roxy, který musel zrušit noční taneční party.

Rockové a punkové kluby v hlavním městě jen těžko hledají podporu. Politici se jednoduše bojí za ně postavit. „Pro komunálního politika, který bojuje za alternativní kulturu, je to v drtivé většině ztráta politických bodů,“ řekl před časem Respektu bývalý náměstek pražského primátora Vladimír Drábek.

Politikům ale opomíjením takového tématu nejméně stejný počet politických bodů uniká. „U nás dlouhodobě chybí politická odvaha se osobně postavit za něco, co není jisté. Je mnohem pohodlnější tvrdit, že mladí lidé nechodí k volbám, tudíž pro ně nebudeme nic dělat. Politik by ale měl myslet naopak a přitáhnout mladé k volbám tím, že pro ně bude něco dělat, ačkoliv to bude stát čas a bude to pracné, protože to bude něco nového,“ domnívá se politolog Jan Kubáček.

Podle něj se v tom v Praze nejdále dostala Strana zelených. „Ale i zelení bohužel skončili u prohlášení, konkrétní kroky k podpoře takových klubů a podniků v jednotlivých městských částech ale nepodnikají,“ tvrdí.

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...