Čtvrtek 6. června 2024, svátek má Norbert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rodí se další Ďáblova bible

Česko

BRNO/OLOMOUC Psaní Ďáblovy bible prý jejímu tvůrci v podlažickém klášteře trvalo pouhou jednu noc. Její maketa nyní vzniká na Moravě v několika dílnách už měsíc a stále není hotova.

Největší rukopisnou knihu světa sice nyní mohou vidět lidé v pražském Klementinu, ale brzy se vrátí do Švédska, kam ji vojáci odvezli ze třicetileté války. Její maketa tu ale zůstane. „Není to umělecká kopie, která by byla velmi nákladná. Reprodukce obsahu se týkají 200 z 624 stran, které doporučili švédští odborníci. Ostatní jsou bílé,“ popsal Jiří Rudolf z Nadačního ústavu regionální spolupráce. Ten ji od 22. do 24. listopadu představí na olomouckém veletrhu knih Libri.

V těchto dnech jsou hotovy první části makety, další se teprve rodí. Zatímco originál Ďáblovy bible je psán na pergamenu, maketa vzniká na papíru. Získat listy tak velkého formátu byl podle iniciátorů projektu největší problém, nakonec je vytvořily Olšanské papírny. Kožené desky a vazbu vyrobil umělecký knihař Jiří Fogl. Sama maketa vzniká vysoce kvalitním digitálním tiskem, její cena dosáhne 350 tisíc korun. Po olomoucké výstavě by se měla stát částí pražské Národní knihovny.

Originál Ďáblovy bible, latinsky Codex gigas, vznikl na přelomu 12. a 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Do téměř metrové knihy je latinsky vepsána celá bible, ale také Kosmova kronika a další dokumenty doplněné kresbami včetně půlmetrového zobrazení ďábla na straně 290. Bibli provází legenda, podle níž ji za jedinou noc napsal s pomocí ďábla mnich kající se z těžkého hříchu. Odtud pochází i její název a k pověsti odkazuje i celostránková iluminovaná kresba čerta.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!