Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rodiny čekají nižší příjmy a vyšší výdaje

Česko

Rozpočtové škrty ministra financí tvrdě pocítí obyčejné domácnosti. Velká část úsporných opatření se dotkne rodin s dětmi a starších lidí.

PRAHA Menší příjmy a větší výdaje bude mít v příštím roce s největší pravděpodobností řada českých domácností. Peněz od státu se totiž nedočkají a naopak budou platit více na daních. Vše proto, aby deficit státního rozpočtu na příští rok nedosáhl rekordního schodku 230 miliard korun.

Definitivní podobu dá úspornému balíčku ministra financí Eduarda Janoty, který má vést k výše nastíněnému scénáři, dnes vláda. Předcházela tomu dlouhá jednání včetně schůzek se zástupci všech parlamentních stran.

V jaké podobě se nakonec balíček podaří, či nepodaří schválit, je v rukách politiků. Ti se sejdou ve čtvrtek. Už teď je ale jasné, že se cesta od rekordních 230 ke slibovaným 157 miliardám schodku neobejde bez výrazných úspor. Právě řada škrtů na výdajové straně rozpočtu na rok 2010 se však týká sociální oblasti a šetření se výrazně dotkne rodin s dětmi a seniorů.

Méně peněz chce stát v příštím roce vydat na porodném, rodičovském příspěvku i přídavcích na děti. Pomoci snížit schodek má nulová valorizace důchodů nebo nižší příspěvky na sociální péči. Změny se dotknou i vyplácení nemocenské. Pokud vládní návrh, jak uspořit přes 70 miliard, projde, budou se muset uskromnit rodiny s dětmi i páry, které teprve potomka čekají. Porodné totiž v příštím roce už nebude 13, ale deset tisíc, rodičovský příspěvek se sníží o deset procent bez ohledu na délku rodičovské dovolené a přídavky na dítě zůstanou na současné úrovni. Ve státní kase to má udržet 3,7 miliardy korun.

Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout i senioři, kterým by se neměl v příštím roce vůbec zvýšit důchod. Ministr Janota to chce kvůli úspoře téměř 10 miliard prosadit i přes odpor ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky a levicových politických stran.

Kromě zmrazení důchodů by v roce 2010 nemělo dojít ani k valorizaci životního a existenčního minima. O peníze také přijdou všichni státní zaměstnanci včetně učitelů a lékařů.

Výdaje domácností naopak v souvislosti s Janotovým úsporným balíčkem v příštím roce porostou. Více peněz lidé nechají například v obchodech.

Součástí úsporných opatření je totiž zvýšení sazeb DPH z devíti na deset a z 19 na 20 procent. A to se odrazí na ceně nejen u veškerých služeb a spotřebního zboží, ale i základních potraviny a léků.

Zvýší se také spotřební daň u tabákových výrobků, piva a lihovin. Při koupi benzinu či nafty si lidé připlatí korunu na každý litr.

Zásahy do výdajové i příjmové stránky státního rozpočtu jsou však podle ministra Janoty nezbytné. Útěchou všem, kterých se dotknou, může být také to, že některé mají platit jen v příštím roce. Dočasné má být například zmrazení důchodů nebo životního a existenčního minima.

O konkrétní podobu úsporných opatření i o rozpočet samý se však ještě teprve svede bitva na půdě Poslanecké sněmovny. Zatím se politici nejsou schopni dohodnout ani na tom, jestli balíček projednají vcelku, nebo budou hlasovat o jednotlivých opatřeních.

Se škrty v sociální oblasti se zatím smiřují spíš pravicové strany. Janotův balíček by podle Miroslava Kalouska „bez reptání“ podpořila TOP 09 a za přijatelné řešení ho považují i zelení. ODS sice má k řadě jeho bodů určité výhrady, ale ani její představitelé nevylučují, že by balíček nakonec mohli podpořit. Kdo se však s úspornými opatřeními z pera ministra Janoty nechce smířit, je levice. Kvůli sociálním škrtům by balíček potopila KSČM, S devíti z 26 opatření pak nesouhlasí ČSSD, které vadí například snížení rodičovského příspěvku a porodného, navýšení sazby DPH, nebo zmrazení důchodů.

***

Co ministr Janota navrhuje Opatření, která se dotknou domácností

Nižší porodné Podle Eduarda Janoty už porodné nebude 13, ale 10 tisíc korun.

Rodičovská O deset procent má klesnout i rodičovský příspěvek. Na délce rodičovské dovolené nezáleží. Přídavek na dítě Nebude se zvyšovat, ale ani snižovat. Zůstane na současné úrovni.

Důchody Janota navrhuje nulovou valorizaci důchodů. Opatření má platit jen pro rok 2010 a ušetřit má 9,8 miliardy. Zvyšovat se nemá ani životní a existenční minimum.

Sociální služby Příspěvek na péči se sníží v I. stupni o 50 a v II. stupni o 20 procent.

Platy státních zaměstnanců Mají být nižší o 4 procenta. Méně peněz dostanou například učitelé a lékaři. Vyšší spotřební daň O korunu víc bude stát litr benzinu a nafty. Dražší bude alkohol a tabákové výrobky.

Zvýšení DPH Janota navrhuje zvednout obě sazby DPH o jedno procento – z 9 na 10 a z 19 na 20 procent. Zdraží tak třeba i základní potraviny a léky.

Autor: