Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rok 2011 je na velká výročí skoupý

Česko

PERLIČKA O BRNĚ

Jen velice poskrovnu má před sebou Brno kulatých výročí spojených s rokem 2011. To nejkulatější ale přijde už za dva týdny: 18. ledna uplyne 400 let od smrti Jošta Moravského (Lucemburského), moravského markraběte a římského krále. Je jediným králem pohřbeným v Brně, jeho smrtí skončila zlatá éra Moravy.

Letos si lidé mohou připomenout také 920 let od první zmínky o Brně v Kosmově kronice či 370 let od chvíle, kdy byly v Brně uloženy zemské desky pro celou Moravu - a město se oficiálně stalo jediným hlavním městem země.

Celkem 130 let uplyne od zahájení stavby dnešního Mahenova divadla, prvního v Evropě osvětleného čistě elektricky, 75 let od zahájení stavby Brněnské přehrady a 110 let od památného sestupu Karla Absolona na dno Macochy. Před 50 lety se dočkal otevření pavilon Anthropos (nástupce právě Absolonova pavilonu z Výstavy soudobé kultury v roce 1928 a domov slavného brněnského mamuta, kterého nyní doplňuje i mládě).

Na seznam výročí lze připsat i dvacet let od chvíle, kdy přes Brno začaly jezdit vlaky Eurocity, a 10 let od okamžiku, kdy se funkcionalistická vila Tugendhat objevila na prestižním Seznamu světového dědictví UNESCO.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: